ՀՀ կառավարությունն այսօր, հոկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ ֆեյսբուքյան էջից։
«Այսօր, հոկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան ՀՀ կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Մասնավորապես, հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների վրա իրականացվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումներով զուգորդված հարձակումներին Թուրքիայի բազմատեսակ աջակցությունը եւ շարունակական մասնակցությունը պատերազմական գործողություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր եւ Արցախի Հանրապետության անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

The Armenian government has sent a demand to the European Court of Human Rights (ECHR) to apply an interim measure against Turkey, the representative of Armenia to the ECHR wrote on his Facebook.
On behalf of Armenia and Artsakh, a demand was submitted to apply an interim measure against Turkey, provided for by the 39th paragraph of the ECHR rules.
The demand is presented due to the fact that Turkey provides all kinds of support to the attacks of Azerbaijan and constantly participates in hostilities against the civilian population and facilities of Artsakh and Armenia, which are accompanied by gross violations of international humanitarian law and the European Convention on Human Rights.