Ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքը հաղորդում է Թուրքիայի կողմից սիրիացի ահաբեկիչների հավաքագրման մասին նրանց Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմ ուղարկելու համար:
Սիրիացի ահաբեկիչը, որը ցանկացել է անանուն մնալ, հաղորդել է Fox News-ին, որ այս շաբաթ մարտի դաշտում սպանվել է իր հայրենի Ռաստանա քաղաքից չորս տղամարդ: Նրանցից մեկն իր բարեկամն էր: Խոսքը վերաբերում է 35-ամյա մայոր Քինան Ֆերզաթի մասին, որը Թուրքիայի կողմից աջակցվող «Սիրիայի ազգային բանակի» ստորաբաժանումից էր:
«Քինանը փախել էր պետական բանակից 2012 թվականին եւ միացել ՍԱԲ-ին որպես հրետանու խմբավորման հրամանատար»,-պատմել է նա: «2018 թվականին նա ուղարկվել էր հյուսիսային Սիրիա: Քինանն ուներ երկու տարբերակ՝ կամ ուղեւորվել Իդլիբ եւ միանալ իսլամական ահաբեկչական կազմակերպություններին, կամ Աֆրին եւ միանալ թուրքական ազգային բանակին»: Նա որոշել էր մեկնել Աֆրին եւ միանալ «Սուլթան Մուրադի» դաշինքին, որը գործում է թուրքական ազգային բանակի կազմում, շարունակել է ազգականը՝ պնդելով, որ նրան դիմել են խնդրանքով մեկնել Ադրբեջան, եւ նա վախեցել է մերժել. մեկնել է Ստամբուլ, այնուհետեւ Ադրբեջան: «Դա տխուր նորություն էր ընտանիքի համար»,-խոստովանել է ազգականը: «Մենք հեղափոխականներ ենք եւ ունենք մեր գործը. մենք չենք ցանկանում լինել միջազգային վարձկաններ»:
Նա նաեւ ցույց է տվել լուսանկարներ, որոնցում երեւում են բոլոր երեք տղամարդկանց դեմքերը 20-30 տարեկան, որոնք ենթադրաբար պատկանում են ՍԱԲ-ին, ծնունդով Ռաստանայից են եւ ենթադրաբար մահացել են այս շաբաթ:

The American TV channel Fox News reports on the recruitment of Syrian militants by Turkey to send them to the war in Nagorno-Karabakh.
An anonymous Syrian militant told Fox News that four men from his hometown of Rastan were killed on the battlefield this week. One of them  - 35-year-old Major Kinan Ferzat from the Turkish-backed unit of the Syrian National Army - was his relative.
"Kinan defected from the Syrian regime army in 2012 and joined the Free Syrian Army (FSA) within the First Corps faction as an Artillery Brigade leader, the military," his family member said. "In 2018, he refused the reconciliation with the regime and was deported to northern Syria, like the other defected military officers. Kinan had two options, either he would go to Idlib and join the Islamic and terrorist organizations, or he would go to Afrin and join the Turkish National Army."
He chose to go to Afrin and joined the Sultan Murad faction, which operates under the Turkish Army, the relative added, claiming that he was approached to go to Azerbaijan and feared refusing.
"This has been heartbreaking news for the family," the relative avowed. "We are revolutionaries and have our cause; we don't want to be international mercenaries."