«Ադրբեջանի ագրեսիան եւ Կովկասում հակամարտությունը ցնցել են մեզ եւ նողկանք առաջացրել, հատկապես, խաղաղ բնակչության դեմ ուժ գործադրելով եւ Թուրքիայի սադրիչ միջամտությամբ:
Հույն եվրախորհրդարանականները հանդես են եկել նախաձեռնությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Եվրախորհրդարանի անդամ Ստելիոս Կիմպուրոպուլոսը»:
Հակամարտության առաջին իսկ պահից ես պարտավոր եմ անել հնարավոր ամեն ինչ Ադրբեջանի ագրեսիան եւ եվրոպական միջամտության անհրաժեշտությունը շեշտադրելու համար խաղաղությունը վերականգնելու նպատակով:
Իմ անձնական նախաձեռնությամբ, որն աջակցել են ընդհանուր առմամբ 24 գործընկերներ բոլոր խորհրդարանական խմբերից, Առաջնորդների խորհրդին եւ ԵՄ արտաքին գործերով ու անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեփ Բորելին ուղարկվել է հարցում.
Ի՞նչ է անելու Խորհուրդն ու ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը ռազմական գործություններն անհապաղ դադարեցնելու համար:
Ինչպիսի՞ գործողություններ են նրանք պատրաստ ձեռնարկել ադրբեջանի կառավարության վրա անհրաժեշտ ճնշում գործադրելու համար ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ւ զորքերին դուրս բերելու նպատակով:
ԵՄ-ն դեռեւս Ադրբեջանի խոշորագույն արտահանման շուկան է եւ մեծությամբ երկրորդ ներկրման շուկան՝ արտահանման 51 տոկոս եւ Ադրբեջանում ներկրման 16 տոկոս մասնաբաժնով: Պատրա՞ստ է արդյոք Խորհուրդը կազմել Ադրբեջանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցների ցուցակ»:

«Агрессия Азербайджана и конфликт на Кавказе шокировали нас и вызвали отвращение, особенно в связи с применением силы против мирных жителей и провокационным вмешательством Турции.
Греческие европарламентарии выступили с инициативой в связи с агрессией Азербайджана против Арцаха. Об этом на своей странице в Facebook написал Стелиос Кимпуропулос, член Европарламента от правоцентристской партии «Новый демократический путь».
С самого первого момента конфликта я обязался сделать все возможное, чтобы подчеркнуть агрессию Азербайджана и необходимость европейского вмешательства для восстановления мира.
По моей собственной инициативе, поддержанной в общей сложности 24 коллегами из всех парламентских групп, Совету лидеров и Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Борреллу был  направлен запрос:
Что будут делать Совет и глава дипломатии ЕС для немедленного прекращения боевых действий и прекращения огня?
Какие действия они готовы предпринять, чтобы оказать  необходимое давление на правительство Азербайджана с целью прекращения боевых действий и вывода войск?
ЕС по-прежнему является крупнейшим экспортным рынком Азербайджана и вторым по величине рынком импорта - с долей 51% в экспорте и  16% в импорте Азербайджана. Готов ли Совет составить список экономических санкций в отношении Азербайджана?»