«Ադրբեջանի ագրեսիան եւ Կովկասում հակամարտությունը ցնցել են մեզ եւ նողկանք առաջացրել, հատկապես, խաղաղ բնակչության դեմ ուժ գործադրելով եւ Թուրքիայի սադրիչ միջամտությամբ:
Հույն եվրախորհրդարանականները հանդես են եկել նախաձեռնությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Եվրախորհրդարանի անդամ Ստելիոս Կիմպուրոպուլոսը»:
Հակամարտության առաջին իսկ պահից ես պարտավոր եմ անել հնարավոր ամեն ինչ Ադրբեջանի ագրեսիան եւ եվրոպական միջամտության անհրաժեշտությունը շեշտադրելու համար խաղաղությունը վերականգնելու նպատակով:
Իմ անձնական նախաձեռնությամբ, որն աջակցել են ընդհանուր առմամբ 24 գործընկերներ բոլոր խորհրդարանական խմբերից, Առաջնորդների խորհրդին եւ ԵՄ արտաքին գործերով ու անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեփ Բորելին ուղարկվել է հարցում.
Ի՞նչ է անելու Խորհուրդն ու ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը ռազմական գործություններն անհապաղ դադարեցնելու համար:
Ինչպիսի՞ գործողություններ են նրանք պատրաստ ձեռնարկել ադրբեջանի կառավարության վրա անհրաժեշտ ճնշում գործադրելու համար ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ւ զորքերին դուրս բերելու նպատակով:
ԵՄ-ն դեռեւս Ադրբեջանի խոշորագույն արտահանման շուկան է եւ մեծությամբ երկրորդ ներկրման շուկան՝ արտահանման 51 տոկոս եւ Ադրբեջանում ներկրման 16 տոկոս մասնաբաժնով: Պատրա՞ստ է արդյոք Խորհուրդը կազմել Ադրբեջանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցների ցուցակ»:

Greek MEPs came up with an initiative in connection with Azerbaijan's aggression against Artsakh, Stelios Kympouropoulos, a member of the European Parliament from the center-right party wrote on his Facebook.
“Azerbaijan’s aggression and the conflict that has ignited in the Caucasus has shocked us and caused feelings of disgrace, especially due to extensive use of violence against civilians and Turkey’s provocative intervention,” Kympouropoulos wrote in a Facebook announcement.
“From the first moment the conflict broke out, I committed myself to doing my best to highlight the Azerbaijani aggression and the need for European intervention to restore peace,” Greek City Times reported referring to the 35-year-old MP.
“On my initiative, supported by a total of 24 colleagues from all parliamentary groups, an immediate question was submitted to the Council of Leaders and the EU High Commissioner for Foreign Affairs, Mr. Borrell asking:
What will the Council and the HR / BP Borrell do about the immediate ceasefire?
What kind of actions are the Council and BP Borrell willing to take by exerting all necessary pressure on the Azerbaijan government to stop hostilities and withdraw its troops?
The EU is still Azerbaijan’s largest export market and the second largest import market with a 51 % share of Azerbaijan’s exports and 16 % share of Azerbaijan imports. Is the Council willing to draw up a list of imposing financial sanctions in Azerbaijan?”