ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է Թուրքիայի եւ Հունաստանի միջեւ շուրջօրյա թեժ գծի ստեղծման մասին: Այս մասին նա ասել է Անկարայում Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման արդյունքներով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք մեխանիզմ ենք ստեղծել տարածաշրջանում միջադեպերի ծագման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով: Այն ներառում է թեժ գծի ստեղծում, որն աշխատում է շրջօրյա»,-ասել է նա:
Արեւելյան Միջերկրական ծովում իրավիճակը կրկին սրվել է այս ամառ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում ածխաջրածնային հանքեր հայտնաբերելու նպատակով երկրաբանական-հետախուզական աշխատանքներ տանելու Թուրքիայի որոշումից հետո:

A 24-hour hotline has been established between Turkey and Greece as part of a mechanism to resolve the conflict over the ownership of the continental shelf in the Eastern Mediterranean, NATO Secretary-General Jens Stoltenberg told a briefing in Ankara following a meeting with Turkish FM Mevlut Cavusoglu.
The mechanism includes the creation of a secure hotline between Greece and Turkey, which operates around the clock, Stoltenberg said, adding that the alliance welcomes the efforts of both countries aimed at resolving the dispute through diplomatic means.
The situation in the Eastern Mediterranean has escalated again this summer after Turkey decided to resume exploration in offshore hydrocarbon fields in the eastern Mediterranean, in waters that Turkey disputes with Greece and Cyprus.