Լիտվան Բելառուսից հետ է կանչում իր դեսպանին: Բելառուսի արտգործնախարարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչյուսը հեռախոսային խորհրդակցություններ է անցկացրել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Խոսեպ Բորելի եւ Լեհաստանի ու Գերմանիայի գործընկերների հետ:
«Մեր նպատակն է առավելագույնս պահպանել դիվանագիտական շփումները: Մենք նաեւ ազդանշան ենք ուղարկել բելառուսական կողմին այն մասին, որ խորհրդատվության համար դեսպանների ժամանակավոր հետ կանչելը կծառայի լարվածության թուլացմանը եւ կօգնի պահպանել դիվանագիտական ներկայացուցչությունը դեսպանների մակարդակով: Լեհերի հետ միասին մենք արդեն որոշում ենք կայացրել հետ կանչել դեսպաններին Մինսկից՝ խորհրդակցությունների համար»,- ասել է Լինկյավիչյուսը:
Լինկյավիչյուսը հայտարարել է, որ առայժմ չի հաջողվել պայմանավորվածություն ձեռք բերել դիվանագիտական կազմը չկրճատելու մասին, բայց եթե Բելառուսը շարունակի պնդել, ապա «համապատասխան հայելային միջոցներ» կձեռնարկվեն:
Լիտվայի արտգործնախարարությունը մտադիր է շարունակել համաձայնեցնել իր գործողությունները Լեհաստանի եւ ԵՄ անդամ այլ երկրների հետ:

Литва отзывает своего посла из Беларуси. Как сообщает пресс-служба МИД Беларуси, министр иностранных дел Линас Линкявичюс провел консультации телефону с главой дипломатии ЕС Жозепом Борреллом и коллегами из Польши и ФРГ.
«Наша цель - максимально сохранить дипломатические контакты. Мы также направили сигнал белорусской стороне о том, что временный отзыв послов для консультаций послужит снижению напряженности и поможет сохранить дипломатическое представительство на уровне послов. Вместе с поляками мы уже приняли решение отозвать послов из Минска для консультаций», - сказал Линкявичюс.
Линкявичюс заявил: пока не удалось достигнуть договоренности не сокращать дипломатический персонал, но если Беларусь и дальше будет настаивать, будут приняты «адекватные зеркальные меры».
МИД Литвы намерен продолжать координировать свои действия с Польшей и другими странами-членами ЕС.
Напомним, белорусский МИД 2 октября потребовал у посольств Польши и Литвы в нашей стране сократить количество работающих в Беларуси дипломатов. Там также сообщили, что послы Беларуси в Польше и Литве с 5 октября отзываются в Минск для консультаций, и предложили Варшаве и Вильнюсу последовать данному примеру.