Թուրքական հորատող նավը հեռացել է Կիպրոսի հարավ-արեւմուտքից եւ տեխնիկական սպասարկման համար հասել է թուրքական ափ: ԵՄ-ն կարծում է, որ դա կօգնի թուլացնել լարվածությունը արեւելյան Միջերկրական ծովում, հաղորդում է Reuters-ը:
Refinitiv-ի տվյալները ցույց են տվել, որ Yavuz նավը հասել է ափ, եւ Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարությունը հայտնել է, որ այժմ այն կպատրաստվի նոր վայրում աշխատելու:
ԵՄ առաջնորդները անցած ուրբաթ Կիպրոսին հավաստիացրել էին, որ պատժամիջոցներ կկիրառեն Թուրքիայի դեմ, եթե նա շարունակի հորատումները Միջերկրական ծովի վիճահարույց տարածքներում:
Yavuz նավը Կիպրոսի ջրերում պետք է մնար մինչ հոկտեմբերի 12-ը: Հունաստանը այդ աշխատանքը սադրիչ էր անվանել:
Էներգետիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ նավն ավարտել է աշխատանքը Սելցուկլու-1 24 հորատանցքում եւ վերադարձել է Տաշուջու նավահանգիստ: «Նավահանգստում նախապատրաստական աշխատանքներից հետո նավը կշարունակի հորատումը նոր վայրում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչն ասել է, որ սա դեէսկալացիայի երկար սպասված քայլ է, եւ «մենք ակնկալում ենք նման եւ հետագա քայլեր այս ուղղությամբ»: «Սա կարեւոր ազդանշան է»,- ասել է նա:
Միեւնույն ժամանակ, Barbaros Hayrettin Pasa թուրքական սեյսմիկ հետազոտական նավը շարունակում է մնալ Կիպրոսի հարավ-արեւելքում եւ նրա աշխատանքները երկարացվել են մինչեւ հոկտեմբերի 18-ը:

Турецкое буровое судно покинуло район к юго-западу от Кипра, и достигло побережья Турции для технического обслуживания. В ЕС сочли, что это поможет снизить напряженность в Восточном Средиземноморье, передает Reuters.
Данные отслеживания Refinitiv показали, что судно Yavuz достигло берега, и Министерство энергетики  Турции заявило, что теперь оно будет готовиться к работе на новом месте.
Лидеры ЕС в прошлую пятницу заверили Кипр, что введут санкции против Турции, если она продолжит бурение в спорных районах Средиземного моря.
Судно Yavuz должно было оставаться в водах Кипра до 12 октября. Греция назвала эту работу провокационной.
Судно завершило работы на скважине Сельчуклу-1 24  и вернулось в порт Ташуджу, сообщает министерство энергетики. «После подготовительных работ в порту  судно  продолжит буровые работы на новом месте», - сказано в сообщении.
Представитель Еврокомиссии  заявил, что это  долгожданный шаг к деэскалации,  и «мы надеемся на аналогичные и дальнейшие шаги в этом направлении». «Это важный сигнал», - сказал он.
Между тем, турецкое сейсмическое исследовательское судно Barbaros Hayrettin Pasa остается у юго-востока Кипра, и его операции там продлены до 18 октября.