«Կանադան եւ Մեծ Բրիտանիան կրկին կոչ են անում դադարեցնել շարունակվող ռազմական գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության գոտում եւ դրա շուրջ: Այս մասին ասվում է Կանադայի եւ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարներ Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանի եւ Դոմինիկ Ռաաբի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք հատկապես մտահոգված ենք բնակելի տարածքների գնդակոծման մասին հաղորդագրությունների կապակցությամբ եւ ցանկանում ենք ցավակցել զոհվածների ընտանիքներին: Հակամարտության կողմերը պետք է դադարեցնեն բռնությունները եւ հետեւեն հրադադարի մասին համաձայնագրին:
Մենք վճռականորեն սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին: Մենք կոչ ենք անում բոլոր արտաքին կողմերին եւ երկու ազգերի ընկերներին կրկնապատկել իրենց ջանքերը` ռազմական գործողությունների ավարտին աջակցելու եւ զերծ մնալու գործողություններից, որոնք կարող են սրել ճգնաժամը:
Հասունացել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման ժամանակը: Դրան կարելի է հասնել միայն բանակցությունների, այլ ոչ թե ռազմական գործողությունների միջոցով: Բոլոր կողմերը պետք է շտապ վերադառնան բանակցությունների սեղանի շուրջ` առանց նախապայմանների այդ նպատակի իրականացման ուղղությամբ աշխատելու համար»:

«Канада и Великобритания вновь настоятельно призывают положить конец продолжающимся военным действиям в зоне карабахского конфликта и вокруг нее. Об этом говорится в совместном заявлении глав МИД Канады и Великобритании Франсуа-Филиппа Шампаня и Доминика Рааба.
«Мы особенно обеспокоены сообщениями об артиллерийских обстрелах жилых районов и хотим выразить наши соболезнования семьям погибших. Стороны конфликта должны прекратить насилие и соблюдать соглашение о прекращении огня.
Мы твердо поддерживаем заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы призываем все внешние стороны и друзей обоих государств удвоить свои усилия в поддержку прекращения боевых действий и воздерживаться от действий, которые могут усугубить кризис.
Назрела пора для всестороннего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Этого можно добиться только путем переговоров, а не путем военных действий. Все стороны должны срочно вернуться за стол переговоров, чтобы работать над достижением этой цели без предварительных условий ».