Իսրայելի կառավարությունը երկարաձգել է արտակարգ դրությունը մինչեւ հոկտեմբերի 13-ը, որն արգելում է հանրային հավաքները, այդ թվում` զանգվածային բողոքները վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ, փոխանցում է AP-ն:
Իսրայելն անցյալ ամիս հրեական տոներին ընդառաջ համապետական ​​կարանտին էր հայտարարել` երկրում կորոնավիրուսի բռնկումը կանխելու համար: Կնեսետն անցյալ շաբաթ օրենք էր ընդունել, որը թույլ է տալիս կառավարությանը մեկ շաբաթով արտակարգ դրություն հայտարարել` համավարակի պատճառով հանդիպումներին մասնակցությունը սահմանափակելու համար: Դրանից հետո կառավարությունն արտակարգ դրություն էր հայտարարել` սահմանափակելով բոլոր հասարակական հավաքները տնից մեկ կիլոմետրով հեռու:
Հազարավոր իսրայելցիներ մի քանի ամիս շարունակ յուրաքանչյուր շաբաթ ցույցեր էին անցկացնում Երուսաղեմում Նեթանյահուի պաշտոնական նստավայրի մոտ` հորդորելով նրան հեռանալ իշխանությունից:
Սահմանափակումներից հետո տասնյակ հազարավոր իսրայելցիներ բողոքի ցույցեր կազմակերպեցին փողոցների անկյուններում եւ իրենց տների հարակից հրապարակներում` կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված կառավարության գործողությունների դեմ:

The Israeli government has extended the state of emergency until October 13, prohibiting public rallies, including massive protests in front of the official residence of Prime Minister Benjamin Netanyahu, AP reports.
Ahead of the Jewish holidays last month, Israel declared a nationwide lockdown to prevent the outbreak of the coronavirus in the country. Last week, the Knesset passed a law allowing the government to declare a one-week state of emergency to restrict participation in meetings due to the pandemic. After that, the government declared a state of emergency, restricting all assemblies a kilometer away from home.
For months, thousands of Israelis would hold protests near the official residence of Netanyahu in Jerusalem every week, urging him to resign.
After the restrictions were lifted, tens of thousands of Israelis held protests against the government’s actions linked to the coronavirus pandemic in the corners of streets and at the squares near their homes.