Իսրայելի կառավարությունը երկարաձգել է արտակարգ դրությունը մինչեւ հոկտեմբերի 13-ը, որն արգելում է հանրային հավաքները, այդ թվում` զանգվածային բողոքները վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ, փոխանցում է AP-ն:
Իսրայելն անցյալ ամիս հրեական տոներին ընդառաջ համապետական ​​կարանտին էր հայտարարել` երկրում կորոնավիրուսի բռնկումը կանխելու համար: Կնեսետն անցյալ շաբաթ օրենք էր ընդունել, որը թույլ է տալիս կառավարությանը մեկ շաբաթով արտակարգ դրություն հայտարարել` համավարակի պատճառով հանդիպումներին մասնակցությունը սահմանափակելու համար: Դրանից հետո կառավարությունն արտակարգ դրություն էր հայտարարել` սահմանափակելով բոլոր հասարակական հավաքները տնից մեկ կիլոմետրով հեռու:
Հազարավոր իսրայելցիներ մի քանի ամիս շարունակ յուրաքանչյուր շաբաթ ցույցեր էին անցկացնում Երուսաղեմում Նեթանյահուի պաշտոնական նստավայրի մոտ` հորդորելով նրան հեռանալ իշխանությունից:
Սահմանափակումներից հետո տասնյակ հազարավոր իսրայելցիներ բողոքի ցույցեր կազմակերպեցին փողոցների անկյուններում եւ իրենց տների հարակից հրապարակներում` կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված կառավարության գործողությունների դեմ:

Правительство Израиля продлило до 13 октября действие чрезвычайного положения, которое запрещает публичные собрания, в том числе массовые протесты против премьер-министра Биньямина Нетаньяху, передает AP.
Израиль ввел общенациональный карантин в преддверии еврейских праздников в прошлом месяце, чтобы обуздать растущую вспышку коронавируса в стране. Кнессет на прошлой неделе принял закон, позволяющий правительству объявить чрезвычайное положение на неделю, чтобы ограничить участие в собраниях из-за пандемии. Затем правительство объявило чрезвычайное положение, ограничив все общественные собрания пределами одного километра от дома.
Тысячи израильтян в течение нескольких месяцев проводили еженедельные демонстрации возле официальной резиденции Нетаньяху в Иерусалиме, призывая его уйти в отставку.
После введения ограничений,  десятки тысяч израильтян устроили акции протеста на углах улиц и площадях возле своих домов против действий  правительства в связи с эпидемией коронавирусом.