ԱՄՆ-ը մտադիր է մասնակցել առաջիկա հանդիպումներին` լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի ձեւաչափով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցչին:
«ԱՄՆ-ը, որպես համանախագահ, կմասնակցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո հրավիրված հանդիպումներին»,- ասել է ԱՄՆ ԱԳՆ պաշտոնյան՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի հայտարարությունները:
Ֆրանսիայի արտգործնախարարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի շուրջ բանակցությունները նախատեսված են հոկտեմբերի 8-ին Ժնեւում, իսկ հոկտեմբերի 12-ին` Մոսկվայում: ԱՄՆ-ը Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին համանախագահում է Մինսկի խմբում:
«Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը հստակ է եւ որեւէ փոփոխության չի ենթարկվել՝ երկու կողմերն էլ պետք է անհապաղ դադարեցնեն ռազմական գործողությունները եւ սկսեն աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որպեսզի հնարավորինս շուտ վերադառնան բովանդակալից բանակցությունների: ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, հավատարիմ է երկու կողմերին օգնություն ցուցաբերելուն՝ հակամարտության խաղաղ եւ կայուն լուծմանը հասնելու համար»,- ասել է դիվանագետը:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն արդեն «հակամարտության երկու կողմերին կոչ է արել վերադառնալ բովանդակալից բանակցությունների՝ Մինսկի խմբի հովանու ներքո»:

The US intends to participate in the upcoming meetings to resolve the Nagorno-Karabakh conflict in the format of the OSCE Minsk Group, as reported TASS, citing the official of the US Department of State.
“As a Co-Chair, the US will participate in the meetings to be held under the auspices of the OSCE Minsk Group,” the official of the US Department of State, commenting on the statements of French Minister of Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian.
Earlier, the French foreign minister had declared that the negotiations over the situation in Nagorno-Karabakh were scheduled for October 8 in Geneva and on October 12 in Moscow. The US is a Co-Chair of the OSCE Minsk Group along with Russia and France.
“The position of the United States is clear and remains the same — both sides must immediately stop the hostilities and start working with the Co-Chairs of the Minsk Group so that they return to substantive talks as soon as possible. As a co-chairing country of the OSCE Minsk Group, the US is committed to providing assistance to both sides to achieve a peaceful and sustainable resolution of the conflict,” the diplomat said.