Արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը խիստ դատապարտել է իրանցի միջուկային ֆիզիկոս Մոհսեն Ֆահրիզադեի սպանությունը՝ հայտարարելով, որ այդ վախկոտ քայլը մատնանշում է իսրայելական ռեժիմի դերը:
«Այսօր ահաբեկիչները սպանել են ակնառու իրանցի գիտնականին: Այդ վախկոտությունը, Իսրայելի դերը լրջորեն մատնանշելով, ցուցադրում է պատերազմի հուսահատ հրահրում: Իրանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, հատկապես, ԵՄ-ին, վերջ դնել խայտառակ երկրակի ստանդարտներին եւ դատապարտել պետական ահաբեկչության այդ գործողությունը»,-գրել է նա Թվիթերում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Մոհսեն Ֆահրիզեադեն, որը ղեկավարում էր ՊՆ-ին կից Պաշտպանական նորարարությունների եւ հետազոտությունների կազմակերպությունը (SPND),  մահացել է հիվանդանոցում ահաբեկչական հարձակման հետեւանքով ստացած վնասվածքներից: Նա գիտնականը դարձել էր բազմակողմանի հարձակումների զոհ, երբ Աբսարդ քաղաքում մի քանի ահաբեկիչներ կազմակերպել էին պայթյուն եւ ոչ մեծ հրդեհ: Ըստ հաղորդագրությունների՝ մարդասպանները պայթեցրել են մեկ ուրիշ ավտոմեքենա նախքան Ֆահրիզադեի մեքենայի ուղղությամբ կրակ բացելը: Դեպքի հետեւանքով զոհվել է մի քանի մարդ, որոնց ինքնությունը դեռեւս հայտնի չէ: Հաղորդվում է, որ հարձակման ժամանակ գիտնականի հետ գտնվել են նրա բարեկամները:

Министр иностранных дел Мохаммад Джавад Зариф решительно осудил убийство иранского ученого-ядерщика Мохсена Фахризаде заявив, что этот трусливый шаг указывает на роль израильского режима.
«Сегодня террористы убили выдающегося иранского ученого. Эта трусость - с серьезными указаниями на роль Израиля - демонстрирует отчаянное разжигание войны. Иран призывает международное сообщество - и особенно ЕС - положить конец позорным двойным стандартам и осудить этот акт государственного террора», - написал он в Твиттере.
Как сообщалось ранее, Мохсен Фахризаде, возглавлявший Организацию оборонных инноваций и исследований при Минобороны (SPND), скончался в больнице от ран, полученных в результате террористического нападения. Он стал жертвой многосторонней атаки, в ходе которой несколько нападавших в городе Абсард устроили взрыв и небольшой пожар. Согласно сообщениям, убийцы взорвали другой автомобиль, прежде чем открыть стрельбу по автомобилю, в котором находился Фахризаде. В результате инцидента погибло несколько человек, личность которых до сих пор неизвестна. По сообщениям, во время нападения с ученым находились несколько его родственников.