Չնայած համավարակի կապակցությամբ ճգնաժամին եւ Մոսկվայի նկատմամբ արեւմտյան պատժամիջոցներին՝ Ռուսաստանում գերմանական բիզնեսի ներդրումները շարունակում են գտնվել համեմատաբար բարձր մակարդակի վրա: 2020 թվականի երրորդ եռամսյակում գերմանական ընկերությունները ներդրել են ՌԴ-ում գրեթե 700 միլիոն եվրո, հաղորդում է dpa գործակալությունը: Առաջին երեք եռամսյակների ցուցանիշը կազմել է շուրջ 1.3 միլիարդ եվրո:
Ռուսաստանում գերմանական ձեռնարկությունների ուղիղ ներդրումներն «անսպասելիորեն կտրուկ վերականգնվել են»: Ընկերություններին հաջողվել է փոխհատուցել երկրորդ եռամսյակում ներդրումների անկումը, ինչը կապված էր կորոնավիրուսի համավարակի հետ, հաղորդում է DW-ը:
Նշվում է, որ ՌԴ-ում ներդրումների մակարդակի վրա նաեւ ազդում են ԵՄ պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել էին Ղրիմի շուրջ իրավիճակի կապակցությամբ: Միեւնույն ժամանակ գերմանական ընկերությունները Ռուսաստանում տեսնում են խոստումնալից շուկայական ներուժ եւ սպառողունակ 140-միլիոնանոց բնակչություն, ինչպես նաեւ «պետական պարտքի ցածր չափով առողջ պետական բյուջե»:
Հաղորդվում է, որ ներկայում Գերմանիայից ընկերություններն իրագործում են Ռուսաստանում մի քանի խոշոր նախագծեր: Մասնավորապես, Claas գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրողն ընդլայնում է կոմբայների արտադրությունը Կրասնոդարում: Շինանյութերի գծով մասնագիտակած Knauf ընկերությունը ներդրել է 50 միլիոն եվրո Սանկտ Պետերբուրգի մերձակայքում նոր արտադրական գծի բացման մեջ: Նույնչափ գումար է ներդրել Ռուսաստանում բիզնեսն ընդլայնելու համար Globus հիպերմարկետների ղեկավարությունը:
Ռուս-գերմանական արտաքին առեւտրային պալատի տեղեկություններով՝ ճգնաժամի տարում այն կարողացել է ընդլայնել իր դիրքերը՝ որպես «Ռուսաստանում խոշորագույն օտարերկրյա տնտեսական միավորում»: Այսպես, պալատի անդամների թիվն աճել է ավելի քան 10 տոկոսով՝ ի տարբերություն անցած տարվա շուրջ 1000-ի հետ: Միավորման տվյալներով՝ Ռուսաստանում գրանցված է շուրջ 4000 գերմանական ընկերություն:

Несмотря на связанный с пандемией кризис и западные санкции в отношении Москвы, инвестиции немецкого бизнеса в России продолжают держаться на сравнительно высоком уровне. В третьем квартале 2020 года немецкие компании инвестировали в РФ почти 700 миллионов евро, сообщает в субботу, 19 декабря, агентство dpa со ссылкой на заявление Германо-российской внешнеторговой палаты (AHK). Показатель за первые три квартала составил около 1,3 миллиарда евро.
Прямые инвестиции немецких фирм в России «неожиданно сильно восстановились», указала организация, опирающаяся в своем анализе на данные Немецкого федерального банка (бундесбанка). Компаниям удалось компенсировать обвал инвестиций во втором квартале, связанный с пандемией коронавируса, заявил глава AHK Райнер Зеле, передает DW.
По его словам, на уровень инвестиций в РФ также влияют санации ЕС, введенные в связи с ситуацией вокруг Крыма. Вместе с тем немецкие фирмы видят в России многообещающий рыночный потенциал и ориентированное на потребление 140-миллионное население, а также «здоровый государственный бюджет с низкой долей госдолга», указал Зеле.
Он отметил, что компании из Германии в настоящее время реализуют в России несколько крупных проектов. В частности, производитель сельскохозяйственной техники Claas расширяет производство комбайнов в Краснодаре. Специализирующаяся на строительных материалах фирма Knauf инвестировала 50 миллионов евро в открытие новой производственной линии близ Санкт-Петербурга. Аналогичную сумму направило на расширение бизнеса в России руководство сети гипермаркетов Globus, отмечается далее.
По сведениям Германо-российской внешнеторговой палаты, в кризисный год она смогла расширить свои позиции как «крупнейшего иностранного экономического объединения в России». Так, количество членов палаты выросло более чем на десять процентов по сравнению с прошлым годом до примерно 1000. По данным объединения, в России зарегистрировано около 4000 немецких компаний.