Եվրոյի գոտում գնաճի իջեցումը մինչեւ բացասական ցուցանիշները պայմանավորված է ժամանակավոր գործոններով. cուցանիշը կրկին կաճի: Այդ մասին ասվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դեռեւս համավարակի դինամիկան զգալի փոփոխություն չի ունենա առաջիկա ամիսներին, տնտեսական ակտիվության վերականգնումը կլինի առավել աստիճանական, քան կանխատեսվում էր համաշխարհային տնտեսության` հոկտեմբերին արված կանխատեսման մեջ: Գնաճը, որը նվազել է՝ հասնելով բացասական ցուցանիշների վերջին ամիսներին, հիմնականում արտացոլում է ժամանակավոր գարծոնները եւ, ինչպես ակնկալվում է, աստիճանաբար կաճի եւ կմնա ԵԿԲ կարճաժամկետ նպատակի սահմանած նշաձողում,-նշվում է տեքստում:-Ռիսկերը դեռեւս առկա կլինեն մինչեւ 2021 թվականի սկիզբ, սակայն պատվաստանյութերի ստեղծման մասին հուսադրող լուրերը թույլ են տալիս մտածել զգալի աճի մասին: Սակայն, եթե անվտանգ եւ արդյունավետ պատվաստանյութերի օպերատիվ տարածումը չապահովի արագ վերականգնում, ապա առողջապահության ոլորտում տեւական ճգնաժամը կարող է կրճատել ներդրումներն ու մեծացնել պետական եւ մասնավոր հատվածի խոցելիությունը»:
Կազմակերպության փորձագետները կոչ են արել համավարակի դեպքերի աճի ֆոնին շարունակել բյուջետային աջակցությունն ու նախազգուշացրել են դրա վաղաժամ դադարեցման հավանականությունից: «Կանխատեսման հետագա ցանկացած վատթարացում պահանջում է լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն: Իշխանություններին անհրաժեշտ է ուսումնասիրել ներկայիս բյուջետային կանոնները բարելավելու տարբերակները»,-համարում են ԱՄՀ-ում: Հայտարարությունը նաեւ պարունակում է բանկերի համար կապիտալի ներդրման գործընթացի թեթեւացում ապահովել, քանի դեռ լիարժեք վերականգնում չի սկսվի:
«Անհրաժեշտ է նաեւ ապահովել աշխատուժի եւ կապիտալի վերաուղղորդում դեպի առավել կենսունակ ընկերություններ եւ ոլորտներ»,-ասվում է տեքստի մեջ:
ԱՄՀ-ի կանխատեսմամբ՝ ընթացիկ տարի համաշխարհային տնտեսությունում կգրանցվի անկում շուրջ 5 տոկոսի չափով, սակայն այն դարձյալ կվերականգնվի եւ կաճի 5.4 տոկոսով հաջորդ տարի:

Снижение инфляции в зоне евро до отрицательных значений обусловлено временными факторами, показатель вновь будет расти. Об этом говорится в заявлении Международного валютного фонда (МВФ), передает ТАСС.
«Пока динамика пандемии значительно не изменится в ближайшие месяцы, восстановление экономической активности будет более постепенным, чем прогнозировалось в октябрьском обзоре мировой экономики. Инфляция, которая снизилась до отрицательных показателей в последние месяцы, в основном отражает временные факторы и, как ожидается, будет постепенно расти и останется ниже краткосрочной цели ЕЦБ, - отмечается в тексте. - Риски остаются до начала 2021 года, но обнадеживающие новости о разработке вакцин дают основания [полагать о] значительном росте. Однако если оперативное распространение безопасных и эффективных вакцин обеспечит быстрое восстановление, то затяжной кризис в сфере здравоохранения может снизить инвестиции и повысит уязвимость государственного и частного сектора».
Эксперты организации призвали на фоне роста случаев пандемии продолжить бюджетную поддержку и предостерегли от ее преждевременной остановки. «Любое дальнейшее ухудшение прогноза потребует дополнительной финансовой поддержки. Властям необходимо изучить варианты улучшения нынешних бюджетных правил», - считают в МВФ. В заявлении также содержится призыв обеспечить облегчение капиталовложений для банков, до тех пор пока восстановление не начнется полным ходом.
«По мере восстановления следует обеспечить перенаправление рабочей силы и капитала в наиболее жизнеспособные компании и секторы», - говорится в тексте.
По прогнозу МВФ, в текущем году в мировой экономике будет зафиксирован спад в размере почти 5%, но она восстановится и вырастет на 5,4% в следующем году.