Երեքշաբթի լույս գիշերը Դուսամարեբ քաղաքի կառավարական նստավայրի տարածքում պայթել են ականանետից արձակված 9 արկեր, երբ այնտեղ է գտնվել Սոմալիի նախագահ Մոհամմեդ Աբդուլլահի Մոհամմեդը, հայտնում է Somali Guardian-ը:
Պորտալը նշում է, որ տուժածների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան: Իշխանությունները գնդակոծության մեջ կասկածում են «Աշ Շաբաբ» ահաբեկչական կազմակերպության իսլամիստներին:
Սոմալիի նախագահը փետրվարի 1-ին էր ժամանել Դուսամարեբ տարածաշրջանային 5 առաջնորդների հետ բանակցություններ վարելու նպատակով՝ կապված երկրում առաջիկա նախագահական եւ համընդհանուր ընտրությունների հետ: Պետության ղեկավարի լիազորությունների ժամկետը լրանում է փետրվարի 8-ին, սակայն նախագահական ընտրությունների օրը պահպանվող տարաձայնությունների պատճառով դեռեւս համաձայնեցված չէ առաջատար քաղաքական ուժերի կողմից: Ինքը՝ Մոհամմեդ Աբդուլլահի Մոհամմեդը հասկացրել է, որ իր թեկնածությունն առաջադրելու է վերընտրվելու համար: Ընտրությունների հետ կապված հիմնական նիստը նշանակված է երեքշաբթի, փոխանցում է պորտալը:
Դուսամարեբում, որը գտնվում է երկրի մայրաքաղաք Մոգադիշոյից 400 կմ հյուսիս-արեւմուտք, կառավարական նստավայրի շուրջ պահպանությունն ուժեղացվել է: Բանակային վերակարգերը քաղաքում իրականացնում են պարեկություն:

Девять выпущенных из миномета снарядов разорвались в ночь на вторник на территории правительственной резиденции в городе Дусамареб, когда там находился президент Сомали Мохамед Абдуллахи Мохамед, сообщает ТАСС со ссылкой на Somali Guardian.
Информация о пострадавших пока не поступала, отмечает портал. Власти подозревают в обстреле исламистов из террористической организации «Аш-Шабаб» .
Президент Сомали прибыл в Дусамареб 1 февраля для проведения переговоров с пятью региональными лидерами по поводу предстоящих в стране президентских и всеобщих выборов. Срок полномочий главы государства заканчивается 8 февраля, однако дата президентских выборов пока не согласована ведущими политическими силами из-за сохраняющихся разногласий. Сам Мохамед Абдуллахи Мохамед дал понять, что будет выставлять свою кандидатуру для переизбрания. Основное заседание в связи с выборами намечено на вторник, передает портал.
Вокруг правительственной резиденции в Дусамаребе, который находится в 400 км к северо-западу от столицы страны Могадишо, усилена охрана. Армейские наряды ведут в городе патрулирование.