Բոլոր սոցիալական ծառայությունների մատուցմամբ կզբաղվի միասնական մարմնի` Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների պետական ​​գրասենյակը: Այս մասին փետրվարի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նախարարի խոսքով` օրենսդրական փոփոխություններն ուղղված են ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրմանը: «Ենթադրվում է, որ այս համակարգի ներդրումը կբարձրացնի քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանության արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ` սոցիալական ծառայությունների որակը: Ընտանիքներին համապարփակ եւ լիարժեք ծառայությունների փաթեթի տրամադրում կապահովվի` նրանց սոցիալական կարիքների համապատասխան»,- պարզաբանեց նախարարը:
Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգը կներդրվի 2021 թվականի ապրիլի 1-ից: Միասնական մարմնում նախատեսվում էր սոցիալական ապահովության 4 -ից 3 մարմինների ներառումը: Խոսքը բժշկական եւ սոցիալական փորձաքննության եւ զբաղվածության գրասենյակների, ինչպես նաեւ սոցիալական պաշտպանության տարածաշրջանային գործակալությունների մասին է: Այնուամենայնիվ, ավելի ուշ որոշվեց դրանում ներառել նաեւ Սոցիալական ապահովության ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ արդեն հաստատել է «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը (կողմ` 96, դեմ` 10):

YEREVAN. – All social services in Armenia will be provided by a single agency: the State Office of Integrated Social Services. Minister of Labor and Social Affairs Mesrop Arakelyan stated this at Wednesday’s special session of the National Assembly, during the discussion of the package of bills on amendments to the Law on Social Assistance and related laws.
According to the minister, these law amendments are aimed at introducing an integrated social services system in Armenia. "It is assumed that the introduction of this system will increase the effectiveness of social protection of citizens, as well as the quality of social services. A comprehensive and complete package of services will be provided to families—in accordance with their social needs," the minister explained.
This system of integrated social services will be introduced on April 1. The aforesaid single agency envisages the inclusion of several current social security agencies; these are medical and social expertise and employment offices, regional social protection agencies, and the Social Security Service.