Բոլոր սոցիալական ծառայությունների մատուցմամբ կզբաղվի միասնական մարմնի` Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների պետական ​​գրասենյակը: Այս մասին փետրվարի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նախարարի խոսքով` օրենսդրական փոփոխություններն ուղղված են ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրմանը: «Ենթադրվում է, որ այս համակարգի ներդրումը կբարձրացնի քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանության արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ` սոցիալական ծառայությունների որակը: Ընտանիքներին համապարփակ եւ լիարժեք ծառայությունների փաթեթի տրամադրում կապահովվի` նրանց սոցիալական կարիքների համապատասխան»,- պարզաբանեց նախարարը:
Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգը կներդրվի 2021 թվականի ապրիլի 1-ից: Միասնական մարմնում նախատեսվում էր սոցիալական ապահովության 4 -ից 3 մարմինների ներառումը: Խոսքը բժշկական եւ սոցիալական փորձաքննության եւ զբաղվածության գրասենյակների, ինչպես նաեւ սոցիալական պաշտպանության տարածաշրջանային գործակալությունների մասին է: Այնուամենայնիվ, ավելի ուշ որոշվեց դրանում ներառել նաեւ Սոցիալական ապահովության ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ արդեն հաստատել է «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը (կողմ` 96, դեմ` 10):

Предоставлением всех социальных услуг будет заниматься единый орган – Государственный офис интегрированных социальных услуг. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений в закон «О внесении изменений в закон «О социальной поддержке»» и в смежные законы заявил 3 февраля министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян.
По словам министра, законодательные поправки направлены на внедрение системы интегрированных социальных услуг. «Предполагается, что внедрение этой системы позволит повысить эффективность обеспечения социальной защиты граждан, а также качество социальных услуг. Будет обеспечено предоставление семьям пакета комплексных и полноценных услуг в соответствии с их социальными потребностями», - пояснил министр.
Система интегрированных социальных услуг будет внедрена с 1 апреля 2021 года. В единый орган планировалось включение 3-ех из 4-ех органов соцзащиты Минсоцтруда. Речь идет об офисах медико-социальной экспертизы и занятости, а также об областных агентствах социальной защиты. Тем не менее, позже было решено включить туда и Службу социального обеспечения.
Напомним, что на внеочередном заседании Национальное Собрание в первом чтении уже одобрило пакет законопроектов о внесении изменений в закон «О внесении изменений в закон «О социальной поддержке»» и в смежные законы («за» – 96, «против» – 10).