Նիդեռլանդները սկսում է COVID-19-ի շնչառական արագ թեստերի ներդնումը ամբողջ երկրում՝ թեստավորման գործընթացն արագացնելու եւ այն ավելի հեշտացնելու համար:
Այս շաբաթ Ամստերդամի փորձագիտական կենտրոններն առաջինն են սկսել օգտագործել SpiroNose-ը` սարք, որի մեջ մարդը շնչում է, եւ կորոնավիրուսային վարակի հնարավոր արդյունքը հայտնվում է մեկ րոպեի ընթացքում:
Ամիսների փորձարկումներից հետո Նիդեռլանդների առողջապահական մարմինները եկել են այն եզրակացության, որ SpiroNose-ը հուսալի է թեստերի բացասական արդյունքների դեպքում, Reuters-ին ասել է Ամստերդամի քաղաքային առողջապահական ծառայության վարակաբան Մարիկեն վան դեր Լյուբենը:
Դրական արդյունքի դեպքում պետք է կատարվի ՊՇՌ թեստ` պարզելու համար, թե արդյոք հայտնաբերված վարակը կորոնավիրուսով է պայմանավորված:
Առողջապահության հոլանդական ծառայությունը պատվիրել է շուրջ 1800 սարք եւ նախատեսում է առաջիկա ամիսներին դրանք տեղադրել երկրի կենտրոններում: «Սա խոստումնալից տեխնոլոգիա է, հատկապես արագության շնորհիվ, մեկ րոպեի ընթացքում կարող եք պատասխան ստանալ»,- ասել է բելգիացի վիրուսաբան Մարկ Վան Ռանստը: «Դա փոխում է խաղի կանոնները, եթե մեկ րոպեի ընթացքում կարողանաք արագ ախտորոշել կամ բացառել վարակը»:

The Netherlands is to introduce rapid COVID-19 breath tests to sites across the country to speed up the testing process and make it less intrusive, Reuters reported.
Testing facilities in the capital Amsterdam were this week the first to start using the SpiroNose, a machine which requires a person to breathe into it to indicate a possible coronavirus infection within a minute.
After months of trials, Dutch health authorities found the SpiroNose to be reliable in the case of negative test results, infectious disease expert Mariken van der Lubben of Amsterdam’s municipal health services told Reuters.
A positive test needed to be followed by a regular polymerase chain reaction (PCR) test to establish whether the detected infection was caused by a coronavirus.
The Dutch health service has ordered around 1,800 machines with plans to introduce them in test facilities across the country in coming months.
“It’s a promising technology, especially because of the speed, you can get a result within a minute,” Belgian virologist Marc Van Ranst said. “That’s a game changer, if you can make a rapid diagnosis or rule out an infection within a minute.”