Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշումը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում միջոցառումները խստացնելու մասին հանգեցրել է նրա վարկանշի կտրուկ անկման երիտատասարդների շրջանում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Հուլիսի 21-ից «սանիտարական հավաստագիրը», որը պարունակում է տեղեկատվություն արված պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի մասին, կդառնա պարտադիր 12 տարեկանից բարձր բոլոր բնակիչների համար երկրում՝ որպես մշակութային եւ զվարճանքի վայրեր այցելելու թույլտվություն: Ընդ որում՝ ՊՇՏ թեստերը, որոնք կատարվում են առանց բժշկի ցուցման, աշնանը Ֆրանսիայում կդառնան վճարովի:
Կարանտինի միջոցառումները խստացնելու հետեւանքով շուրջ հարյուր տարբեր բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել հուլիսի 17-ից Ֆրանսիայում ընդդեմ «սանիտարական հավաստագրի» եւ առողջապահության ոլորտի աշխատակիցների համար COVID-19-ի դեմ պարտադիր պատվաստման: Որոշ քաղաքներում զանգվածային ակցիաներ են անցկացվել՝ չնայած իշխանությունների արգելքին, սակայն ոստիկանության հետ բախումների մասին չի հաղորդվում:
Բողոքի ակցիայի որոշ մասնակիցներ իրենց վրա փակցրել են Դավթի դեղին աստղ, որը Հոլոքոստի ժամանակ հրեաներին առանձնացնելու խորհրդանիշն էր: Մյուսների ձեռքերում եղել են պաստառներ, որոնցում Մակրոնը համեմատվում էր Հիտլերի հետ, իսկ պատվաստումների քաղաքականությունը՝ Ֆաշիզմի հետ:

Решение президента Франции Эмманюэля Макрона об ужесточении мер по борьбе с эпидемией коронавируса вызвало резкое снижение его популярности среди молодых людей, сообщает ТАСС.
С 21 июля «санитарный сертификат», содержащий информацию о сделанной прививке или отрицательном ПЦР-тесте, станет обязательным для всех жителей страны старше 12 лет в качестве пропуска в «места культуры и развлечений». При этом ПЦР-тесты, не прописанные врачами, с осени станут во Франции платными.
В результате ужесточения карантинных мер около сотни различных демонстраций прошли в 17 июля во Франции против «санитарного сертификата» и обязательной вакцинации от COVID-19 для сотрудников сферы здравоохранения. В некоторых городах массовые акции прошли, несмотря на запрет властей, однако о столкновениях с полицией не сообщается.
Некоторые участники акций протеста наклеили на себя желтую звезду Давида, символ сегрегации евреев периода Холокоста. У других были плакаты, сравнивающие Макрона с Гитлером, а политику вакцинации — с фашизмом.