Այո, մեզ չհաջողվեց լիովին իրականացնել իշխանափոխությունը, բայց չի կարելի թերագնահատել այն, որ մեզ հաջողվեց խզել քաղաքական մոնոպոլիան եւ ստանալ իր թվով ոգեւորող ընդդիմադիր խորհրդարանական խմբակցություն։ Այս մասին ՀՀ նորընտիր Ազգային ժողովի հատուկ նիստում խորհրդարանի երեք փոխնախագահներից մեկի պաշտոնի թեկնածության քննարկման ժամանակ օգոստոսի 4-ին հայտարարեց «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Նա հերթական անգամ շնորհակալություն հայտնեց կողմնակիցներին, ընտրողներին՝ նշելով, որ իրենց քաղաքական նպատակները եւ օրակարգը սպառված չեն։ «Մենք մեծ պարտք ունենք քաղաքական պատասխանատվության առումով 270 հազար ընտրողների առջեւ, ովքեր քվեարկել են «Հայաստան» դաշինքի օգտին։ Իրականում մեր պատասխանատվությունն ավելի նշանակալի է։ Մենք պարտք ունենք Հայրենիքի առջեւ, մեր անգին զոհերի առջեւ, որոնց առջեւ խոնարհվում ենք, 400 հազար քաղաքացիների առջեւ, որոնց հիասթափությունը թույլ չտվեց նրանց գնալ ընտրատեղամասեր»,- ասաց Օհանյանը։
Նա ավելացրեց, որ հենց այդ պատասխանատվությունն է պահանջում եւ ստիպում չդադարեցնել պայքարը, օգտագործել բոլոր խորհրդարանական եւ ոչխորհրդարանական գործիքները նպատակների եւ քաղաքական ծրագրերի իրականացման համար։

Да, нам не удалось полностью осуществить смену власти, но нельзя недооценивать то, что нам удалось прорвать политическую монополию и получить вдохновляющую по своей численности оппозиционную парламентскую фракцию. Об этом на специальном заседании новоизбранного Национального Собрания Армении в ходе обсуждения кандидатуры на должность одного из трех вице-спикеров парламента заявил 4 августа руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Армения», экс-министр обороны Сейран Оганян.
Он в очередной раз поблагодарил сторонников, избирателей, отметив, что их политические цели и повестка не исчерпаны. «Мы в большом долгу в плане политической ответственности перед 270 тыс. избирателей, проголосовавших за блок «Армения». На самом деле наша ответственность более значительна. Мы в долгу перед Родиной, перед нашими бесценными жертвами, перед которыми преклоняемся, перед 400 тысячами граждан, разочарование которых не позволило им прийти на избирательные участки», - сказал Оганян.
Он добавил, что именно эта ответственность требует и заставляет не прекращать борьбу, использовать все парламентские непарламентские инструменты для реализации своих целей и политических программ.