Հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացները ԽՍՀՄ-ը վերամարմնավորելու փորձ չեն, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Այսպիսով, նա մեկնաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդի խոսքերը, ով ավելի վաղ ասել էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փորձում է վերածնել ԽՍՀՄ-ը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Նուլանդը հիանալի հասկանում է ռուսական թեմատիկան եւ հետխորհրդային տարածքի բոլոր նրբությունները։ Եվ ես համոզված եմ, որ տիկին Նուլանդը, ինչպես մենք եւ մյուս մասնագետները, հիանալի հասկանում են, որ Խորհրդային Միության վերստեղծումն անհնար է»,-ասել է Պեսկովը։
Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ նախկին ԽՍՀՄ տարածքում վաղուց գոյություն ունեն «զարգացման տարբեր արագությամբ ինտեգրացիոն գործընթացներ»։
Որպես օրինակ Պեսկովը նշել է ԱՊՀ-ն, ԵվրԱզԷՍ-ը, Ռուսաստան-Բելառուս միութենական պետությունը։ Նա ընդգծել է, որ այդ միավորումներից ոչ մեկը ԽՍՀՄ-ը վերամարմնավորելու փորձ չէ եւ չի կարող լինել։

Интеграционные процессы на постсоветском пространстве не являются попыткой реинкарнации СССР, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Так он прокомментировал слова замгоссекретаря США Виктории Нуланд, которая ранее заявила, что президент РФ Владимир Путин пытается возродить СССР, передает «Интерфакс»
«Нуланд прекрасно разбирается в российской тематике и во всех нюансах постсоветского пространства. И я убежден, что госпожа Нуланд, так же как и мы, и как и иные специалисты, прекрасно понимает, что воссоздание Советского Союза невозможно», - сказал Песков.
Представитель Кремля отметил, что на пространстве бывшего СССР уже давно существуют «интеграционные процессы с разной скоростью развития».
В качестве примеров Песков привел СНГ, ЕврАзЭс, Союзное государство Россия-Белоруссия. Он подчеркнул, что ни одно из этих объединений не является попыткой реинкарнации СССР и не может являться.
«Потому что на пространстве бывшего СССР давно сформировались, окрепли и успешно развиваются независимые суверенные государства, и на этом пространстве государства относятся друг к другу, исходя из взаимного уважения, взаимного доверия и невмешательства во внутренние дела друг друга» - подчеркнул Песков.