Հայաստանը շահագրգռված է սփյուռքում հայագիտական կենտրոնների պահպանմամբ, սակայն նրա հնարավորությունները սահմանափակ են։ Միաժամանակ, պետությունը պետք է պատրաստի որակավորված հայագետների, թուրքագետների, ադրբեջանագետների, որոնք նույնպես կաշխատեն արտերկրում։ Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին հայտարարեց ՀՀ վարչապետին առընթեր սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
«Ինձ մտահոգում է այն, որ մենք լավ չենք ճանաչում մեր թշնամիներին։ Մենք պետք է ճանաչենք նրանց, որպեսզի հասկանանք՝ ինչպես պայքարել նրանց դեմ։ Մենք նրանց հետ ապրում ենք 11-րդ դարից, բայց դեռ չենք հասկանում, թե ում հետ գործ ունենք։ Մինչ այժմ մենք դա չենք արել եւ դրա պատճառով անընդհատ հարվածներ ենք ստանում նրանցից»,-հավելեց նա։
Պաշտոնյան նկատեց, որ առաջնահերթ խնդիրներից է սփյուռքի ձայնն ավելի լսելի դարձնելը։ «Այս առումով երկպալատ խորհրդարան ստեղծելու գաղափար կա։ Կան նաեւ այլ լուծումներ։ Այս ամենի շուրջ պետք է քննարկում անցկացնել»,-ընդգծեց նա։
Սինանյանը հայտնեց, որ ստեղծվել է փակ տվյալների բազա, որտեղ կարտացոլվեն սփյուռքահայության տվյալները, ովքեր կարող են ներդրում ունենալ՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։ ««իԳործ»-ի ծրագրով ժամանած 50 մասնագետներից կեսից ավելին հայրենադարձվել է։ Նրանցից 14-ն աշխատանքի է ընդունվել պետական համակարգում։ Ծրագրի եւս մեկ մասնակից տեղափոխվել է Արցախ»,-ասաց նա։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կստեղծվի հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն, որը ծառայություններ կմատուցի արեւելահայերեն, արեւմտահայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն մեկ պատուհանի սկզբունքով։

Armenia is interested in the maintenance of centers for Armenian studies abroad, but it has limited resources. At the same time, the Armenian government needs to prepare qualified Armenologists, Turkologists and Azerologists who will also work abroad. This is what High Commissioner for Diaspora Affairs under the Prime Minister of Armenia Zareh Sinanyan said today.
“What I am concerned about is the fact that we Armenians don’t know our enemies well. We need to know them so that we can understand how to fight against them. We have been living with them since the 11th century, but we still don’t understand who we are dealing with. We haven’t done that to this day, and this is why we constantly receive blows from them,” he added.
The official noted that one of the key objectives is to make the voice of the Armenian Diaspora heard more. “In this sense, there is an idea to create a bicameral parliament. There are also other solutions, and it is necessary to hold a discussion on all this,” he emphasized.
Sinanyan informed that the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has created a closed database showing the data of Diaspora Armenians who can make investments for Armenia’s development. “Out of the 50 specialists who arrived in Armenia through the “iGorts” program for Diaspora Armenians, more than half of them have repatriated to Armenia. Out of those repatriates, 14 have been hired to work in the public administration system. One of the participants moved to Artsakh (Nagorno-Karabakh),” he said, adding that Armenia will set up a center for integration of repatriates that will provide services in Eastern Armenian, Western Armenian, Russian and English under the one-stop shop principle.