Fitch Ratings վարկանշային գործակալության կողմից Հայաստանին տրված վարկանիշը` BB-` կայուն կանխատեսմամբ, օբյեկտիվ է: Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 8-ին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա ընդդիմախոսների եւ վերլուծաբանների ուշադրությունը հրավիրեց հատկապես պետական պարտքի վերաբերյալ գնահատականի վրա, քանի որ պետպարտքը մշտապես գտնվում է հանրության ուշադրության կենտրոնում: Fitch Ratings-ի զեկույցում նշված է, որ BB վարկանիշ ունեցող երկրների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին բեռը գտնվում է կառավարելիության մակարդակում, եւ նմանատիպ երկրների համեմատ բեռը միջին ցուցանիշից ցածր է:
Տ. Սարգսյանի ներկայացմամբ` Հայաստանի արտաքին պարտքը այսօր գտնվում է ՀՆԱ-ի 40 տոկոսի շրջանակներում, ամբողջությամբ բաղկացած է միջազգային կազմակերպություններից ստացված երկարաժամկետ ու արտոնյալ վարկերից: «Ես ցանկանում եմ ասել, որ իրականում պետք չէ ուռճացնել արտաքին պարտքի բեռի խնդիրը»,-եզրափակեց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ Fitch Ratings-ը Հայաստանի վարկանիշը վերջին անգամ թարմացրել է օգոստոսի վերջին: 2009 թ. Հայաստանի վարկանիշը իջեցվել էր 1 աստիճանով` ճգնաժամի պատճառով: Փաստորեն` Fitch-ը պահպանում է Հայաստանի այն վարկանիշը, որ տվել էր ճգնաժամի ընթացքում:

Оценка BB-, данная Армении рейтинговым агентством «Fitch Ratings», со стабильным прогнозом, объективна. Об этом в начале заседания правительства Армении 8 сентября заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Он обратил внимание оппонентов и аналитиков особенно на оценку о государственном долге, поскольку госдолг постоянно находится в центре внимания общественности. В докладе «Fitch Ratings» отмечено, что среди стран с рейтингом BB бремя внешнего долга Армении находится на уровне управляемости и, по сравнению с подобными странами, средний показатель бремени низок.
По словам Т. Саркисяна, внешний долг Армении находится сегодня в пределах 40% от ВВП и полностью состоит из долгосрочных и льготных кредитов, полученных от международных организаций. «Я хочу сказать, что в действительности не нужно раздувать проблему с бременем внешнего долга»,– подытожил премьер-министр.
Напомним, что агентство «Fitch Ratings» в последний раз обновило рейтинг Армении в конце августа. В 2009 г. рейтинг Армении был понижен на один уровень из-за кризиса. Фактически, «Fitch» сохраняет рейтинг Армении, данный ей во время кризиса.