Fitch Ratings վարկանշային գործակալության կողմից Հայաստանին տրված վարկանիշը` BB-` կայուն կանխատեսմամբ, օբյեկտիվ է: Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 8-ին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա ընդդիմախոսների եւ վերլուծաբանների ուշադրությունը հրավիրեց հատկապես պետական պարտքի վերաբերյալ գնահատականի վրա, քանի որ պետպարտքը մշտապես գտնվում է հանրության ուշադրության կենտրոնում: Fitch Ratings-ի զեկույցում նշված է, որ BB վարկանիշ ունեցող երկրների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին բեռը գտնվում է կառավարելիության մակարդակում, եւ նմանատիպ երկրների համեմատ բեռը միջին ցուցանիշից ցածր է:
Տ. Սարգսյանի ներկայացմամբ` Հայաստանի արտաքին պարտքը այսօր գտնվում է ՀՆԱ-ի 40 տոկոսի շրջանակներում, ամբողջությամբ բաղկացած է միջազգային կազմակերպություններից ստացված երկարաժամկետ ու արտոնյալ վարկերից: «Ես ցանկանում եմ ասել, որ իրականում պետք չէ ուռճացնել արտաքին պարտքի բեռի խնդիրը»,-եզրափակեց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ Fitch Ratings-ը Հայաստանի վարկանիշը վերջին անգամ թարմացրել է օգոստոսի վերջին: 2009 թ. Հայաստանի վարկանիշը իջեցվել էր 1 աստիճանով` ճգնաժամի պատճառով: Փաստորեն` Fitch-ը պահպանում է Հայաստանի այն վարկանիշը, որ տվել էր ճգնաժամի ընթացքում:

YEREVAN. – The stable prediction BB rating, which Fitch Ratings Agency has given to Armenia, is unbiased, Armenian PM Tigran Sargsyan stated at the beginning of today’s governmental session.
Sargsyan also invited the opponents’ and analysts’ attention specifically on the assessment of state debt. The report by Fitch Ratings notes that among the countries with a BB rating, foreign debt of the Republic of Armenia is at manageable level and, in comparison with similar countries, the debt is lower than the average indicator.
In PM’s words, Armenia’s current foreign debt is approximately 40 percent of the GDP, and it completely consists of long-term and special credits from international organizations.
“In reality, the problem of foreign debt should not be inflated,” Sargsyan concluded.
Fitch Ratings Agency had last reviewed Armenia’s rating in late August. In 2009, Armenia’s rating was dropped one level as a result of the economic crisis. In actual fact, Fitch Ratings maintains the same rating for Armenia which it had given during the crisis.