Առնվազն երեք մարդ է զոհվել նորզելանդական Օքլենդ քաղաքում տեղատարափ անձրեւների եւ հեղեղումների հետեւանքով, հաղորդում է Radio New Zealand ռադիոկայանը:
Ռադիոկայանի տվյալներով՝ Օքլենդում ջրհեղեղի հետեւանքով զոհերի մարմինները ոստիկանությունը հայտնաբերել է շաբաթ կեսօրին, եւս մեկ մարդ անհետ կորած է համարվում:
Ջրհեղեղների պատճառով, որոնք սկսվել են երկրի խոշորագույն քաղաքում ուրբաթ օրը, իշխանությունները արտակարգ դրություն են հայտարարել մեգապոլիսում եւ շրջակա շրջաններում:
Պետական օդերեւութաբանական ծառայության տվյալներով՝ անցած մեկ օրվա ընթացքում տարածաշրջանում առնվազն 380 մմ տեղումներ են տեղացել։ Ջրհեղեղների եւ սողանքների պատճառով խաթարվել է հասարակական տրանսպորտի երթեւեկությունը, իսկ մայրուղիների մի մասը արգելափակվել է։ Քաղաքի մի քանի արեւմտյան շրջաններ էլեկտրահաղորդման գծերի խզման պատճառով մնում են առանց կապի եւ էլեկտրաէներգիայի։ Վթարային ծառայությունները եւ փրկարարները հայտնում են օգնության խնդրանքով ավելի քան 2 հազար զանգերի մասին։

По меньшей мере три человека погибли из-за проливных дождей и наводнения в новозеландском Окленде, сообщила радиостанция Radio New Zealand.
По ее данным, тела трех погибших в результате наводнения в Окленде были обнаружены полицией к полудню субботы, еще один человек числится пропавшим без вести.
Из-за наводнений, начавшихся в крупнейшем городе страны в пятницу, власти объявили чрезвычайное положение в мегаполисе и окрестных районах. «Это отражает масштабы ущерба и разрушений, вызванных сложными погодными условиями», - указал мэр Окленда Уэйн Браун, отметив, что данный режим введен по меньшей мере на семь дней.
По данным государственной метеослужбы, за минувшие сутки в регионе выпало не менее 380 мм осадков. Из-за наводнений и оползней нарушено движение общественного транспорта, а часть магистралей заблокирована. Несколько западных районов города из-за обрыва линий электропередачи остается без связи и электроэнергии. Аварийные службы и спасатели сообщают о более чем 2 тыс. звонков с просьбами о помощи, поступивших в ночь с пятницы на субботу.