Առատ ձյունը, մրրիկը եւ մերկասառույցը երկուշաբթի կաթվածահար են արել տրանսպորտի աշխատանքը Ղազախստանի մայրաքաղաքում, կան ավիաչվերթների հետաձգումներ Աստանայի օդանավակայանում, քաղաքային կոմունալ ծառայությունները եւ ոստիկաններն աշխատում են ուժեղացված ռեժիմով։
Հանրապետության մայրաքաղաքում, շաբաթ օրվանից սկսած, ձյուն է տեղում, մրրիկ է, մերկասառույց։ «Կազհիդրոմետի» տեղեկացմաբ՝ միայն վերջին երեք օրում տեղացել է 37,6 միլիմետր ձյուն, ամսական նորմը 22 միլիմետր է։
«Եղանակային պայմանների վատթարացման հետ կապված՝ տրանսպորտային միջոցների հոսքերի արագությունն իջել է, կան ավտոբուսային երթուղիների ուշացումներ, որոշ տեղերում դժվարացել է անցումը հասարակական տրանսպորտի համար»,- նշվել է տրանսպորտային համալիրի մայրաքաղաքային օպերատոր City Transportation Systems կազմակերպության հաղորդագրությունում։
Ոստիկանության վարչության տեղեկացմամբ՝ անցած օրը Աստանայի ճանապարհներին գրանցվել է 144 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց ընթացքում տուժել է երկու քաղաքացի։ «ՃՏՊ-ները տեղի են ունենում արագության ռեժիմը, անվտանգ հեռավորությունը չպահպանելու պատճառով, հաշվի չառնելով եղանակային պայմանները եւ մերկասառույցը։ ՃՏՊ-ների բոլոր մասնակիցները երթեւեկում էին ամառային անվադողերով»,- նշել են մամուլի ծառայությունում։ Նշվել է, որ ինչպես ոստիկանները, այնպես էլ կոմունալ ծառայությունները շուրջօրյա ուժեղացված ռեժիմով ծառայություն են իրականացնում։
Կրթության մայրաքաղաքի վարչությունը դպրոցականների համար կազմակերպել է հեռավար ուսուցում, միջազգային օդանավակայանում, համաձայն օնլայն չվացուցակի, հետաձգվել են տասնյակ թռիչքներ։
Բացի այդ, ելքն Աստանայից սահմանափակվել է հիմնական ավտոմայրուղիներով տրանսպորտի բոլոր տեսակների համար։

Обильный снегопад, метель и гололед в понедельник парализовали транспортное движение в столице Казахстана, отмечается задержка авиарейсов в международном аэропорту Астаны, городские коммунальные службы и полицейские работают в усиленном режиме.
В столице республики, начиная с субботы, идет снег, метель, образовалась гололедица. По данным Казгидромета, только за последние три дня выпало 37,6 миллиметра осадков в виде снега при месячной норме 22 миллиметра.
«В связи с ухудшением погодных условий скорость движения транспортных потоков и общественного транспорта снижена, имеются задержки автобусных маршрутов, в некоторых местах затруднен проезд для общественного транспорта», - говорится в сообщении ТОО City Transportation Systems, столичного оператора по управлению транспортным комплексом.
По информации департамента полиции, за прошедшие сутки на дорогах Астаны зарегистрированы 144 дорожно-транспортных происшествия, в ходе которых пострадали двое граждан. «ДТП происходят в результате несоблюдения скоростного режима, интервала и безопасной дистанции, не учитывая погодные условия и гололед. Все участники ДТП передвигались на летних шинах», - пояснили в пресс-службе. При этом отмечается, что полицейские, как и коммунальные службы, в круглосуточном усиленном режиме несут службу.
Столичное управление образования перевело школьников на дистанционный формат обучения, в международном аэропорту, согласно онлайн-табло вылета и прилета рейсов, задерживаются десятки самолетов.