Աֆղանստանում մի քանի օրվա ընթացքում երկրորդ ուժգին երկրաշարժն է գրանցվել: Առաջին երկրաշարժի հետեւանքով  այն բանից հետո, երբ նազոհվել էր սպանեց ավելի քան 2000 մարդ և հողին էին հավասարվել ամբողջ գյուղեր:
Վերջին երկրաշարժը՝ 6,3 մագնիտուդով, տեղի է ունեցել Հերաթից մոտ 28 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Չորեքշաբթի տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով տուժել է առնվազն 80 մարդ, իսկ սողանքը փակել է Հերաթ-Թորգոնդի գլխավոր մայրուղին, հայտնել է տեղեկատվության նախարարության խոսնակ Աբդուլ Վահիդ Ռայանը։
Նախորդ օրերին տեղի ունեցած երկրաշարժերը ավերել են նաև Ճահակ գյուղի բոլոր 700 տները։
Թալիբանի պաշտոնյաները հայտնել են, որ Հերաթում նախորդ երկրաշարժերը ավելի քան 2000 մարդու կյանք են խլել: Այնուհետև նրանք հայտնել են, որ երկրաշարժերի հետևանքով հազարավոր մարդիկ են զոհվել կամ վիրավորվել, սակայն զոհերի մասին մանրամասներ չեն հայտնել։

Второе за несколько дней сильное землетрясение потрясло Афганистан, после того, как предыдущее унесло жизни более 2000 человек и сравняло с землей целые деревни.
Последнее землетрясение магнитудой 6,3 произошло примерно в 28 километрах от Герата.
В результате землетрясения в среду пострадали по меньшей мере 80 человек, а оползень заблокировал главную автомагистраль Герат-Торгонди, сообщил представитель министерства информации Абдул Вахид Райан.
В результате землетрясений в предыдущие дни были также разрушены все 700 домов в деревне Чахак.
Представители Талибана заявили, что в результате предыдущих землетрясений в Герате погибло более 2000 человек. Впоследствии они заявили, что в результате землетрясений погибли и получили ранения тысячи людей, но не уточнили данные о жертвах.