Օտարերկրյա զբոսաշրջիկները Հայաստանում մեկ այցելության ժամանակ ծախսում են միջինը մոտ 1 200 դոլար։ Այս մասին Ազգային ժողովում, տնտեսական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Տուրիզմի մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ, նոյեմբերի 20-ին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Սրանք, նրա խոսքով, տուրիստների հարցման արդյունքում ստացված տվյալներն են։
Նախարարը չի նշել նրանց ուղեւորության միջին տեւողության մասին։ «Այդ 1 200 դոլարից բյուջեն ստանում է մոտ 110 դոլար մեկ մարդուց։ Դա ընթացիկ փոխարժեքով 44 հազար դրամ է։ Այսինքն՝ 2023թ. կարելի է սպասել մոտ 100 մլրդ դրամի մուտք»,-ասել է Քերոբյանը։
Նրա կարծիքով՝ 2026թ. սպասվում է օտարերկրյա տուրիստների թվի էական աճ (մինչեւ 2,5 մլն)։ «Հանրապետությունը ոչ լրիվ 2023թ. արդեն մոտեցել է այդ ցուցանիշին»,- նշել է նախարարը։

Foreign tourists spend an average of about $1,200 per visit in Armenia. Minister of Economy Vahan Kerobyan announced this during the debates on the package of bills on tourism at Monday’s regular meeting of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly of Armenia..
According to him, the aforesaid are the data obtained as a result of survey among tourists.
The economy minister, however, did not say the average duration of these visits.
"From those 1,200 dollars, the [Armenian state] budget receives about 110 dollars from one person. It is 44 thousand drams at the current exchange rate; that is, in 2023 we can expect an inflow of about 100 billion drams," said Kerobyan.
In his opinion, a considerable increase—of up to 2.5 million—in the number of foreign tourists is expected in Armenia by 2026.
"Not completely in 2023, the [Armenian] republic has already come close to that indicator," added the economy minister.