Եվրոպան կտուժի Միացյալ Նահանգների հետ նոր առևտրային պատերազմի դեպքում և կարող է բախվել ռեցեսիայի՝ զուգորդված բարձր գնաճով, ըստ Reuters-ի՝ հինգշաբթի հայտարարել է Կիպրոսի կենտրոնական բանկի ղեկավար Խրիստոդուլոս Պատսալիդեսը։
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է մաքսատուրքեր սահմանել ներմուծվող ապրանքների մեծ մասի վրա և հայտարարել, որ Եվրոպան ծանր գին կվճարի տարիներ շարունակ առևտրային հաշվեկշռի հսկայական տարբերության համար:
«Առևտրային լարվածությունն աճում է»,-հայտարարել է Պացալիդիսը համաժողովում: «Եթե առևտրի սահմանափակումներն ուժի մեջ մտնեն, արդյունքը կարող է գնաճ, անկում կամ, ավելի վատ՝ ստագֆլյացիա լինել»:
Ընդսմին, առայժմ Եվրոպական կենտրոնական բանկը կարող է շարունակել նվազեցնել տոկոսադրույքները, իսկ հաջորդ քայլը հնարավոր է լինի դեկտեմբերին, հավելել է Պացալիդիսը:
«Թեև եվրոգոտու տնտեսական աճը որոշ ժամանակ թույլ է եղել, տոկոսադրույքների կրճատման մոտեցումը պետք է լինի աստիճանական և հիմնված տվյալների վրա: Եթե մուտքային տվյալները և դեկտեմբերին նոր կանխատեսումները հաստատեն մեր բազային սցենարը, մենք հնարավորություն կունենանք շարունակելու կայուն տեմպերով և մասշտաբով տոկոսադրույքների իջեցումը»,-նշել է Կիպրոսի Կենտրոնական բանկի ղեկավարը:

Europe will suffer in the event of a new trade war with the United States and could face a recession combined with high inflation, Cypriot central bank governor Christodoulos Patsalides said on Thursday, Reuters reported.
Incoming U.S. President Donald Trump has promised to impose duties on most imported goods and said Europe will pay a heavy price for running huge trade surpluses for years.
“Trade tensions are rising,” Patsalidis told the conference. - If trade restrictions go into effect, the result could be inflation, recession or worse, stagflation.”
Nevertheless, for now, the European Central Bank may continue to cut interest rates, with the next move possibly coming in December, Patsalidis added.
“While growth in the eurozone economy has been weak for some time, the approach to rate cuts should be gradual and data-driven. If incoming data and new forecasts in December confirm our baseline scenario, we will have room to continue cutting rates at a sustainable pace and scale,” the Cypriot central bank governor said.
Cyprus Central Bank head: Europe could face recession combined with high inflation in case of a trade war with the US