Ուկրաինան հրավիրել է եվրոպացի առաջնորդներին մայիսի 9-ին անցկացվելիք գագաթնաժողովին՝ ի պատասխան Մոսկվայում անցկացվելիք Հաղթանակի շքերթի։ Սակայն փոխարենը, Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկն այդ օրը կմեկնի Նանսի՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ անվտանգության մասին համաձայնագիր ստորագրելու համար, գրում է Politico-ն։
Ինչպես նշում են լրատվամիջոցները, նույն օրը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը մտադիր է մասնակցել Օսլոյում անցկացվելիք պաշտպանության գագաթնաժողովին։
Սակայն ԵՄ արտգործնախարարները դեռևս կարող են մայիսի 9-ին Լվով մեկնել մայիսի 8-ին Վարշավայում անցկացվելիք ոչ պաշտոնական հանդիպումից հետո, հաղորդում է լրատվամիջոցը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրին։
Միաժամանակ, Գերմանիայի նոր կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը նախատեսում է մայիսի 7-ի առավոտյան այցելել Փարիզ, իսկ կեսօրին՝ Վարշավա։ Ըստ աղբյուրի՝ Բրյուսել կատարվող ուղևորությունը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մայիսի 9-ին։

Ukraine has invited European leaders to a summit on May 9 in retaliation for the Victory Day parade in Moscow. But instead, Polish Prime Minister Donald Tusk will travel to Nancy on that day to sign a security treaty with President Emmanuel Macron, the Politico business daily has said.
British Prime Minister Keir Starmer is scheduled to attend a defense summit in Oslo on the same day, the media outlet notes.
But EU foreign ministers may still go to Lviv on May 9 after an informal meeting on May 8 in Warsaw, the media outlet quoted its source as saying.
Meanwhile, new German Chancellor Friedrich Merz plans to visit Paris in the morning of May 7 and Warsaw in the afternoon. According to the source, the trip to Brussels is likely to take place on May 9.