Հունգարիան, որը դեմ է Ուկրաինայի անդամակցությանը Եվրամիությանը, արգելափակել է դաշինքի ընդլայնման գործընթացի վերաբերյալ ԵՄ-ի տարեկան հայտարարությունը, հաղորդում է DW-ն։
Պարբերականի տվյալներով՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի կառավարությունը չի աջակցել Ուկրաինայի եվրաինտեգրման ուղղությամբ առաջընթացի դրական գնահատականին։
Դանիայի եվրոպական հարցերով նախարար Մարի Բյորեն նշել է, որ ԵՄ մյուս երկրները հաստատել են Բրյուսելի պահանջների կատարման գործում Ուկրաինայի առաջընթացը։
«26 անդամ պետությունները Ուկրաինայի նկատմամբ ուժեղ աջակցություն են ցուցաբերում, իսկ Ուկրաինան կատարում է իր պարտավորությունները», - ասաց Բյորեն։
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի վերաբերյալ հայտարարության նախագծի ձևակերպումները եղել են «արդարացի և համաչափ»։ Գերմանիայի Եվրոպայի հարցերով նախարար Գյունտեր Կրիխբաումը Հունգարիայի գործողություններն անվանել է «ավելի ու ավելի կործանարար» և մեղադրել Բուդապեշտին ԵՄ որոշումները արգելափակելու մեջ։
Հունգարիայի վետոն նշանակում է, որ Ուկրաինան դեռևս չի կարող սկսել ԵՄ-ին անդամակցելու պաշտոնական բանակցությունները։ Միևնույն ժամանակ, շարունակվում են անդամակցության պայմանների շուրջ ոչ պաշտոնական խորհրդակցությունները, նշել է Բյերեն։
«Սա Ուկրաինային կոնկրետ ցուցումներ է տալիս այն մասին, թե ինչպես իրականացնել բարեփոխումները և ինչպիսի արդյունքներ են ակնկալում անդամ պետությունների մեծամասնությունը», - պարզաբանել է նախարարը։
Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Կիևը կկարողանա արագ առաջընթաց գրանցել, եթե Հունգարիան հանի իր վետոն։
Բացի Ուկրաինայի գնահատականից, ԵՄ ընդլայնման վերաբերյալ հայտարարությունը պարունակում էր բալկանյան վեց երկրների, ինչպես նաև Թուրքիայի, Մոլդովայի և Վրաստանի առաջընթացի վերլուծությունը։
Եվրահանձնաժողովի վերջին վերլուծության համաձայն՝ անդամակցության գործընթացում ամենամեծ առաջընթացը ցույց է տվել Չեռնոգորիան. երկիրը կարող է ավարտել բանակցությունները մինչև 2026 թվականի վերջը, եթե պահպանվեն բարեփոխումների ներկայիս տեմպերը։ Ալբանիայի համար բանակցությունների ավարտը կանխատեսվում է մինչև 2027 թվականի վերջը։

Венгрия, выступающая против членства Украины в Европейском Союзе, заблокировала ежегодное заявление ЕС о процессе расширения блока, сообщает DW.
Как пишет издание, правительство премьер-министра Венгрии Виктора Орбана не поддержало положительную оценку продвижения Украины на пути к евроинтеграции.
Датский министр по делам Европы Мари Бьерре отметила, что остальные страны ЕС подтвердили прогресс Украины в выполнении требований Брюсселя.
«26 государств-членов демонстрируют сильную поддержку Украине, а сама Украина выполняет свои обязательства», - сообщила Бьерре.
Она добавила, что формулировки в проекте заявления по Украине были «справедливыми и пропорциональными». Министр по делам Европы Германии Гунтер Крихбаум назвал действия Венгрии «все более деструктивными» и обвинил Будапешт в блокировании решений ЕС.
Вето Венгрии означает, что Украина пока не может начать формальные переговоры по вступлению в ЕС. В то же время, продолжаются неформальные консультации по условиям членства, отметила Бьерре.
«Это дает Украине конкретные указания, как проводить реформы, каких результатов ожидает большинство государств-членов», - пояснила министр.
Она также выразила уверенность, что Киев смог бы добиться быстрого прогресса, если Венгрия снимет свое вето.
Кроме оценки Украины, заявление ЕС о расширении содержало анализ продвижения шести балканских стран, а также Турции, Молдовы и Грузии.
Согласно последнему анализу Еврокомиссии, наибольший прогресс в процессе вступления показала Черногория - страна может завершить переговоры до конца 2026 года, если сохранятся нынешние темпы реформ. Для Албании завершение переговоров прогнозируется до конца 2027 года.