Չնայած Հայաստանի պատրաստակամությանը, Ադրբեջանը շարունակում է ԵՄ կառույցներին տեղեկացնել, որ Հայաստանի հետ որեւէ երկկողմ գործակցություն «Արեւելյան գործընկերության» ձեւաչափում չի տեսնում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դեկտեմբերի 3-ին Հայաստանում Եվրամիության խորհրդարանական խորհրդատու Էդուարդո դը Լորենցո Օչոայի հետ հանդիպմանը:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրեց այն հիմնական ուղղությունները, որոնք բխում են Հայստանի արտաքին արտաքին քաղաքական գերակայություններից՝ հայտարարված եվրաինտեգրման գործընթացից. այն է՝ համագործակցությունը Եվրամիության եւ Եվրախորհրդի հետ, ինչպես նաեւ Հայաստանի օրենսդրության մոտարկումը եվրոպական չափորոշիչներին:
Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է նաեւ, որ դեկտեմբերի երկրորդ տասնօրյակին Բրյուսելում տեղի է ունենալու «Եվրանեսթի» աշխատանքային խմբի հերթական նիստը, որի ընթացքում հայկական կողմը ներկայացնելու է առաջարկների իր փաթեթը՝ նշելով, թե ինչ բնույթի հարցեր կարող են լինել խորհրդարանական նորաստեղծ ձեւաչափի օրակարգում, եւ որոնք են այն վերահապումները, որոնք, ըստ հայկական կողմի, չեն կարող դառնալ քննարկման առարկա:

Несмотря на готовность Армении, Азербайджан продолжает информировать структуры ЕС, что не видит перспективы какого-либо сотрудничества с Арменией в формате «Восточного партнерства». Об этом сообщила председатель постоянной комиссии по евроинтеграции Национального собрания Армении Наира Зограбян на встрече с советником Европарламента Эдуардо де Лоренцо Очоей, состоявшейся 3-го декабря.
Из управления по информации и связям с общественностью НС сообщили Новости Армении — NEWS.am, что Зограбян представила те основные направления, которые исходят из приоритетов армянской внешней политики, декларированной в процессе евроинтеграции. Это сотрудничество с Евросоветом и Евросоюзом, как и адаптация армянского законодательства к европейским стандартам.
Наира Зограбян сказала также, что во второй декаде декабря в Брюсселе должно состояться очередное заседание рабочей группы «Евронеста», на котором армянская сторона представит свой пакет предложений, отметив, какого рода вопросы могут быть в повестке новосозданной структуры и какие могут быть оговорки, не подлежащие обсуждению.