Հայտնի հայ արձակագիր, դրամատուրգ Վրեժ Իսրայելյանը ինքնասպանությունէ գործել: Ոստիկանությունից NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին, որ Երեւանի Վաղարշյան փողոցի իր բնակարանում հայտնաբերվել է Վրեժ Իսրայելյանի դիակը, հանգամանքները պարզվում են:
Մեր տեղեկություններով` նրա մոտ վերջերս հայտնաբերվել է թոքերի քաղցկեղ` խորացված վիճակում: Նա ինքնասպանությունը գործել է հրազենի կիրառմամբ:
Նշենք, որ հայ արձագիր, դրամատուրգ Վրեժ Սաղաթելի Իսրայելյանը ծնվել էր 1949թ ապրիլի 2-ին Երեւանում: , «Տոնապետ» գրքի համար նա ՀԳՄ Դերենիկ Դեմիրճյանի անվան մրցանակի դափնեկիր 1971-ին ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի ժուռնալիստիկայի բաժինը: 1971-78-ին աշխատել է ՀԽՍՀ Նախարարների խորհրդի հեռուստատեսության եւ ռադիոհաղորդումների պետական կոմիտեի երիտասարդական հաղորդումների խմբագրությունում որպես խմբագիր եւ ավագ խմբագիր:
1979-81-թթ գրական աշխատում էր «Հայրենիքի ձայն» շաբաթաթերթում: 1982թ «Սովետական Հայաստան» ամսագրի սփյուռքի բաժնի վարիչն էր: 1993-99-ին` ՀՀ ՊՆ «Հայ զինվոր» պաշտոնաթերթի խմբագիր, 1999-ից եղել է ՊՆ լրատվության եւ քարոզչության վարչության պետ: Վրեժ Իսրայելյանի առաջին պատմվածքները տպագրվել են «Գարուն» ամսագրում: 1978-ին արժանացել է ՀԼԿԵՄ Կենտկոմի «Տարվա լավագույն ստեղծագործության համար» մրցանակին:
Նրա «Միայն մի անգամ» պատմվածքը տպագրվել է «Դրուժբա նարոդով» ամսագրի 1982-ի հոկտեմբերի համարում: 1986-ի փետրվարին Երեւանի հեռուստատեսությամբ ներկայացվել է նրա «Չնվաճված աշխարհամաս» պիեսը: Հեղինակել է Արցախյան պատերազմին նվիրված վավերագրական կինոսցենարներ («Մահից առաջ եւ հետո», «Երկրապահը եւ քաղաքականությունը», «Այսպես դարձանք երկրապահ», «Մահապարտներ», «Քայլ», «Առաջին գիծ», «Անդրանիկ» եւ այլն):

Известный армянский прозаик, драматург Вреж Исраелян покончил жизнь самоубийством. Как сообщили корреспонденту Новости Армении - NEWS.am в Полиции, тело Исраеляна обнаружено в его квартире в доме по улице Вагаршяна в Ереване. По информации агентства, Вреж Исраелян застрелился.
Вреж Исраелян родился 2 апреля 1949 года в Ереване. В 1971 г окончил отделение журналистики филологического факультета Ереванского государственного университета. В 1971-78 гг работал редактором молодежных программ Государственного комитета по телевидению и радиовещанию Арм ССР.
В 1979-81 гг Работал в еженедельнике «Айреники дзайн» (Голос родины), затем руководителем отдела Диаспоры в журнале «Советакан Айастан» (Советская Армения), в 1993-99 гг был редактором официального издания МО «Ай зинвор» (Армянский воин), с 1999 г работал в управлении информации и пропаганды Минобороны Армении. Первые рассказы Врежа Исраеляна были напечатаны в журнале «Гарун» (Весна). В 1978 г удостоен премии ЦК ВЛКСМ «За лучшее произведение года». Рассказ «Лишь раз» был опубликован в журнале «Дружба народов» в 1982 г.
Вреж Исраелян является автором рассказов, пьес, сценариев, в том числе об Арцахской войне («До смерти и после», «Еркрапа и политика», «Так мы стали еркрапа», «Смертники», «Шаг», «Передний край», «Андраник», и другие).