Շվեդիայի հայ եկեղեցական համայնքը Սուրբ Ծնունդին մեծ խրախճանք է կազմակերպել համայնքի գրեթե բոլոր եկեղեցիներում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ստոկհոլմի հայ եկեղեցական համայնքի ատենապետ Հրաչ Մարությանը։
«Տարբեր միություններ տարբեր կերպ են նշել Ամանորը։ Բնական է, որ Եվրոպայում ենք ապրում եւ նրանց հետ դեկտեմբերի 25-ին նշել ենք Սուրբ Ծնունդը, իսկ Կաղանդը նշել ենք ընտանեկան մթնոլորտում։ Հայերիս համար հունվարի 6-ն էլ է շատ կարեւոր օր է, եկեղեցական համայնքներում Սուրբ Ծնունդին նախորդող օրը ոչ միայն Ճրագալույցի պատարագ է մատուցվել, այլեւ մեծ խրախճանք ենք կազմակերպել»,- ասաց Հրաչ Մարությանը։
Շվեդահայ համայնքը կազմավորվել է 1970-ական թվականներին՝ ի հաշիվ Լիբանանից, Պաղեստինից, Սիրիայից, Իրանից գաղթած հայերի։ Երկրում հայերի թվի ստվարացմանը զուգընթաց՝ սկսել է ձեւավորվել համայնքի ազգային կյանքը։
Վերջին տվյալներով, Շվեդիայում բնակվում է շուրջ 12 հազար հայ, որից 4 հազարը՝ Ստոկհոլմում: Շվեդահայերի մեծ մասն աշխատում է գործարաններում, պետական կամ մասնավոր հաստատություններում։

The Armenian church community of Sweden organized a big feast on Christmas, in virtually all churches of the community.
Chairperson of the Armenian church community of capital city Stockholm, Hratch Maroutian, told the aforementioned to Armenian News-NEWS.am.
“Different associations celebrated the New Year in different ways,” Maroutian said. “It’s natural that we live in Europe and we celebrated Christmas with them on December 25, and we celebrated the New Year in a family atmosphere. January 6 [i.e. the Armenian Christmas] is also a very important day for us Armenians.”
The Swedish Armenian community was formed in the 1970s, and by immigrants primarily from Lebanon, Palestine, Syria, and Iran.
According to latest data, Sweden has about 12 thousand Armenians, whose 4 thousand lives in Stockholm.