NEWS.am-ը շարունակում է «Փոփոխություններ, գենդեր եւ նորաձեւություն. կնոջ աչքերով» նախագիծը: Գաղափարի հեղինակ Անի Աֆյանը զրուցել է Հայաստանում բնակվող երիտասարդ կանանց հետ եւ հարցրել նրանց «Թավշյա հեղափոխության» եւ ընտանեկան բռնության, համընդհանուր տագնապների եւ անձնական վախերի, ոճի եւ ավելորդ քաշի մասին. մի խոսքով՝ ամեն ինչի մասին: Հիմա եւ այստեղ: Անկեղծ: Դեմ առ դեմ:
Նատալյա Զալիբեկյանը չորս երեխաների մայր է: Կուլտուրական հանգիստ է անցկացնում ֆիզարձակուրդում: Հավատում է, որ վաղը արեգակը կրկին արեւելքում է ծագելու:
Մասնագիտության եւ իր մասին
Փրկելով սեփական հետաքրքրությունների եւ հմտությունների տարածքի մնացուկը՝ խմբագրում են բառերից եւ ստորակետներից կազմված ամեն տեսակի սքանչելի բան՝ զարմանահրաշ զբաղմունք է: Յուրաքանչյուր նոր տեքստն ասես այլ աշխարհի հրավերք լինի, որտեղ մինչեւ քեզ գրեթե ոչ ոք հետքեր չի թողել:
Ամբողջ աշխարհում ֆիզարձակուրդի գլխավոր խնդիրը մեկն է՝ ծիծաղելի նպաստ՝ գումարած հեռվում մնացած հիմնական աշխատանքի անհնարինություն: Ամենօրյա իրարանցումը նույնպես ոչ ոք չեղյալ չի հայտարարել: Փոխարենը՝ հիմա կարող եմ համեմատել Երեւանում եւ Մոսկվայում փոքրիկ երեխայի մայրիկ լինելը: Առաջինում ինձ ավելի է դուր գալիս. բժիշկների հասանելիությունը, գուցե ծիծաղեք, բայց անվճար պատվաստումների որակը, անցորդների բարեսրտությունը աստիճանների վրա եւ հերթերում, հասարակական վայրերում մյուս այցելուների համբերատարությունը:
Տարիքը շարժում է, շարժումը՝ հրաշք: Քսան տարեկանում անխուսափելի ծերությունն ինձ շատ ավելի էր վախեցնում, քան հիմա: Բայց այնտեղ ե՛ւ նպատակներն էին վիթխարի, ե՛ւ ցանկություններն էին ջախջախիչ, վիրավորական կլիներ մինչեւ դա չապրելը: Հիմա 40 տարեկան եմ, ինձ 40 տարեկանի պես եմ զգում, հավանաբար, արտաքինս էլ համապատասխանում 40-ին՝ ադամանդ է, այլ ոչ թե ներդաշնակություն: Աշխարհը հիմա պարզ բաներից է բաղկացած, բարդ բաները նույնպես հիմա պարզ բաներից են բաղկացած, եւ նույնիսկ ջախջախիչ ցանկությունները շեղվել են ու ժամանակագրական կարգով այդպիսի պարզ բաների շարքում են եւ միայն ըստ հերթում գրաված տեղի են դուրս սողոսկում:
Գործնական, տեղին կամ ի պատասխան հարցի քննադատությունը հրաշալի է: Բայց ուժասպառ կլինես նման քննադատություն գտնելու համար: Սովորաբար չես հասցնում կռկռալ, եւ արդեն քեզ սրբում-տանում են. հարկավոր է չկռկռալ, այլ կռնչալ, ռեւերանսը սխալ ոտքից է կատարվել, երկուշաբթին լոգոպեդի հանգստյան օրն է: Սա հաճախ ծիծաղելի է, բայց երբեմն վշտացնում է. «ես չէ՞ որ աղջիկ եմ», տրամադրություն ունեմ:
Ես կարգապահության մեջ «ինքնափորփրման» պատանեկան կարգ ունեի: Ամբողջ ապրած օրը րոպե առ րոպե զտում էի. ինչ եմ ասել, ինչպես անցա, արդյոք չկպա տիեզերքի նուրբ լարերին: Եվ, ըստ երեւույթին, համընթաց դրանից բաժին էր հասնում մտերիմներիս: Բայց հայտնվեց մի մարդ, որը պարզապես դեն նետեց իմ բոլոր մեդալները: Հերթական անգամ տառապելով հնարավոր սխալ լինելու պատճառով, ես նրա կարծիքը հարցրեցի: Իսկ նա ասաց, որ իր համար միեւնույն է՝ ես ճիշտ եմ եղել, թե սխալ, քանի որ այդպես եմ վարվել Ես: Ստիպված էի նրա հետ ամուսնանալ:
Ես լավատես եմ: Իմ սիրելի ուսուցչուհին, որ 5 երեխաների մայր է, այդ ժամանակ ինձ համար տարօրինակ արտահայտություն արեց. «Մայրը պեսիմիզմի իրավունք չունի»: Միայն հիմա եմ սկսում նրան ամբողջությամբ հասկանալ: Մենք այլ ելք չունենք. մենք պարզապես պարտավոր ենք լավը տեսնել, լավագույնին հավատալ, կառչել ցանկացած հնարավորության: Մի քանի տարի ատամներով այսպիսի պաստառը պահելով՝ հանկարծ հայտնաբերում ես, որ դրան անկեղծորեն հավատում ես:
Շրջապատողները հաճախ սխալմամբ իմ մեջ հերոսի են տեսնում: «Վայ, նրանք բոլորը ձե՞րն են: Հերուսուհի եք»: Զառանցանք է: Հերոսականությունն արարքների մեջ է, այլ ոչ թե կենսակերպի: Ընդհանրապես հիմա հերոսականության ընկալումը մի տեսակ շեղված է: Ջեյմս Կրյուսի «Իմ նախապապը, հերոսները եւ ես» հրաշալի գիրք կա, այն պետք է տալ ծննդատնից դուրս գալուց հետո…երեխաներին: Ինչպես կարծատիպերի դեմ պատվաստում:
Քաղաքականության, փոփոխությունների եւ հայրենասիրության մասին
Հայաստանում քաղաքականությունից հարյուր տոկոսով դուրս լինելը ուտոպիա է: Միայն եթե սառնարանի մեջ վերաբնակվես, չնայած այնտեղ էլ հաստատ արդեն ժամկետանց ինչ-որ մեկն ապրում է՝ զրուցակցի կարոտ: Իսկ ես քաղաքականությունից ոչինչ չեմ հասկանում: Չեմ հասկանում եւ լռում եմ:
Անցյալում մի քանի անգամ մասնակցել եմ ոչ մեծ ակցիաների: Միշտ չէ, որ հարմար էին բովանդակության առումով, բայց հարմար էին չափերի առումով: Բայց որ շարունակաբար՝ ոչ։ Ինձ վախեցնում են բազմության անկանխատեսելիությունը եւ զանգվածային էմոցիաները, ամբողջ մարզադաշտով մեկ այդ միանման մրջյունիկները:
Ի՞նչը դուր չեկավ մերձհեղափոխական իրադարձություններից: Հարաբերությունների փոշին: Այն հեշտությունը, այն արագությունը, որով մարդիկ դուրս են նետում իրենց շրջապատից նրանց, ովքեր իրենց հետ համաձայն չեն: Դրա պատճառով նույնիսկ առաջին էյֆորիայի ժամանակ եղավ թախծի, հիասթափության ավելորդ համ: Այն անցավ, իսկ փոշին մնաց: Բայց խնդիրն այն է, որ հեղափոխությունը չէր այդ պատմության պատճառը։ Թունավորելու պատրաստակամությունը, զրուցելու ունակ չլինելը, ուրիշների հանդեպ հարգանքի բացասական բալանսը, վիրավորելու եւ նվաստացնելու՝ ինքդ քեզ տված իրավունքը (երբեմն ամբողջ ժողովրդի անունից), անդեմ ատելությունը՝ դա չի ծնվում, այլ մերկանում է առաջին իսկ չծուլացող ալիքով: Ինձ համար դժվար է գնահատել պատճառները, բայց դրանք, իհարկե, այս տարվա ապրիլ-մայիս ամիսների մեջ չեն թաղված:
Կան նաեւ լավ նորություններ: Հայերն այժմ ոչ միայն «առաջին քրիստոնյաներն են», այլեւ «առաջին խաղաղ հեղափոխականները»: Կատակում եմ։
Ինձ համար առավել զգալի փոփոխություններից է այն, որ ավելի շատ ծանոթ անուններ կան մի կողմի ցուցակներում: Երեւանի նոր քաղաքապետի հավաքականի նոր կազմը. քաղաքը հնարավորություն է ստացել տանջանքով չմեռնելու: Կարծում եմ՝ փոքրիկ շանսը դատապարտվածությունից ավելի լավ է։
Երեւանում տեղաշարժվում եմ ոտքով: Քաղաքին ուղղված իմ դիտողությունների ցանկը մի օր կհրապարակեն եռահատորով: Թեեւ, ընդհանուր առմամբ, ինձ դուր է գալիս այս մեթոդը: Հատկապես, եթե հեռացնենք նրանց, ովքեր փակում են անցումները կամ դրանց դիմաց գազի ոտնակին են սեղմում: Նաեւ նորմալ մայթեր եւ թեքահարթակներ սարքեն, գետնին հավասարեցնեն աստիճանները եւ ցանկապատեն նկուղային խանութների փորված մուտքերը։
Ես չէի հրաժարվի հարմար տրոլեյբուսներից, եւ որ երթուղիները քաղաքով մեկ մեծ պտույտներ անեին։ Նաեւ պաշտում եմ տրամվայները: Ուզում եմ տրամվայ լինի՝ Աբովյանից Էջմիածին`զիգզագներով:
Հայրենասիրությունը կապվածության ձեւ է: Առողջ, անվտանգ հարաբերություններում, որոնք զոհողություններ եւ սխրանքներ չեն պահանջում, հեշտ է հայրենասիր լինել եւ ռոմանտիկ չէ. ապրիր, աշխատիր, կատարիր հարկային եւ ամուսնական պարտքը, վերելակում մի միզիր, դոլմա փաթաթիր, դուդուկով հպարտացիր: Բայց, կներեք, մեզ մոտ այդպիսի հարաբերություններ չկան, մեզ մոտ համատարած ճեղքվածք է, եւ «Ֆեյսբուքը» ասես դրա երկարության չափման տարեգիրը լինի:
Ընդհանրապես քաղաքացիական, այլ ոչ կվասային հայրենասիրությունը ապշեցուցիչ ռեսուրս է: Եվ եթե նրա բաղադրիչ պատասխանատվությունը՝ հայրենիքի-քաղաքի-փողոցի-ընտանիքի համար դրվի անկյան գագաթին, հնարավոր է զարմանահրաշ սերունդ դաստիարակել: Խոստովանեմ, որ այդ բուրգում իմ տեղը ընտանիքում է: Չնայած վերելակում էլ եմ ինձ զսպում:
Սեռական փոքրամասնությունների ու ընտանեկան բռնության մասին
Սեռական փոքրամասնությունների հանդեպ յուրահատուկ վերաբերմունք չունեմ: Մարդիկ են ու մարդիկ: Ինձ համար կարեւորն այն է կարգին մարդ է, թե ոչ, լավ ընկեր է, թե ոչ, հարազատների մասին մտահոգվում է, թե ոչ: Կարեւոր է նաեւ նրանց իրավունքների համար շարժումը՝ այն ամենեւին սեքսի մասին չէ, այլ այն հնարավորությունների, որոնք օրենքը տրամադրում է in-law ազգականներին, մտերիմ մարդուն չթաքցնելու երջանկության, միլիոնավոր մանրուքների մասին, որոնց արժեքը ոչ միշտ է գիտակցվում դրանց հասանելիության պատճառով: Այն ամենի մասին, ինչից կազմված է նաեւ ցանկացած ավանդական ընտանիքի կյանքը, որին շատ ավելի սպառնում է հոմոֆոբիայի հռետորաբանությունը՝ հենց այն պատճառով, որ անարդարացիորեն ընդգծում է անկողնու նշանակությունը:
Դժվարանում եմ գնահատել Հայաստանում ընտանեկան բռնության չափերը: Բայց այն, իհարկե, կա: Եվ խոսքը միայն ֆիզիկական բռնության մասին չէ: Դա ընդհանրապես վերաբերում է ընտանիքում, սոցիալական հիերարխիայում կնոջ դիրքին, նրա խճճված դերին ավանդական դրվածքի եւ նոր ժամանակների օրենքների սահմանակետում: Դա երեխաների մասին է՝ Հայաստանում պաշտվող երեխաների, որոնք, այնուամենայնիվ, բռնության ենթարկվում են, այդ թվում՝ հոգեբանական: Օրինակ, ձեւամոլ չլինելու՝ ավանդական հասարակության համար անընդունելի վարքագծի պատճառով: Լուծումը տեղեկացվածությունն է: Բացի զոհերի պաշտպանության եւ օգնության ինստիտուտներից, որոնք ակնհայտորեն անհրաժեշտ են, պետք է լինեն կրթական քեյսեր իրավունքների, առողջության, հակաբեղմնավորման մասին, ի վերջո՝ հնարավորությունների եւ աշխարհի բազմակերպության մասին:
Փողի, վախերի եւ շարժառիթների մասին
Ես այդքան էլ լավ ֆինանսիստ չեմ: Փողի հետ հարաբերության վերին շեմն է դրանք սուլոցով չծախսելը եւ խանութում ցուցակին հետեւելը: Բայց հետո մենք սառնարանին ենք հասնում պաղպաղակով եւ... սա մեր բյուջեի ամենամեծ ճեղքն է: Չնայած հիմա փողոցների կրպակները փակվել են՝ սեզոնը չի, եւ մինչեւ մայիս չսնանկանալու հնարավորություն կա:
Ինձ ոչ մի կերպ չեմ մոտիվացնում: Դրա համար ընկերներ կան: Իսկապես, էլ ինչի՞ համար է Աստված ընկերներին ստեղծել:
Իմ ամենամեծ վախը բեռ դառնալն է:
Զգեստապահարանի, դիմահարդարման եւ ավելորդ քաշի մասին
Նախընտրում եմ ջինսեր հագնել եւ հատակին հասնող զգեստներ: Որովհետեւ հարմար է, շատ հարմար է, աներեւակայելի հարմար է:
Շպարի հետ կապված…ես կոսմետիկայի պայուսակ ունեմ: Ինչ-որ տեղ է:
Բաներ կան, որոնք ավելորդ կիլոգրամներ հավաքելուց ավելին արժեն: Առաջին հղիության ժամանակ 25 կգ-ով գիրացա: Տաք էր: Ճիշտ է, դժվար էր մանկասայլակի հետեւից վազելը եւ էլ ավելի դժվար էր հետո երեխայի հետեւից վազելը: Մինչ ներսումս պայքարում էին տաքության հանդեպ սերն ու հեղձուկը, այն ինքնաբերաբար ներծծվեց: Սակայն ես հասկանում եմ ե՛ւ նրանց, ովքեր իրենց մարմինը դաստիարակում են, ե՛ւ նրանց, ովքեր նրա հետ պարզապես ընկերություն են անում ցանկացած դրվածքի դեպքում: Բայց բացարձակապես չեմ հասկանում նրանց, ում մտահոգում է ուրիշի քաշը:
Երազանքի եւ համոզմունքների մասին
Ուզում եմ, որ գլխավոր գաղափար դառնա կրթությունը: Ամեն ինչում, բոլոր մակարդակներում: Կրթությունը եւ պրոֆեսիոնալիզմը: Հայաստանը դռնբաց երկիր է, հաճույքով ընդունող եւ հեշտությամբ տվող: Եվ շատ եմ ուզում, որ կրթվածության, մշակույթի ընդհանուր մակարդակը թույլ տար զտել ընդունվողն ու տրվողը:

Новости Армении - NEWS.am продолжает проект «Перемены, гендер и мода: женский взгляд». Автор идеи Ани Афян поговорила с молодыми женщинами, живущими в Армении, и спросила их о Бархатной революции и домашнем насилии, о массовых тревогах и личных страхах, о стиле и лишнем весе - одним словом, обо всем и о своем. Здесь и сейчас. Откровенно. Лицом к лицу.
Наталья Залибекян – мама четверых детей. Культурно отдыхает в декрете. Верит, что солнце завтра опять взойдет на востоке.
О профессии и о себе
Спасая огрызок территории собственных интересов и навыков, редактирую всякое прекрасное из слов и запятых – удивительное занятие. Каждый новый текст как приглашение в другой мир, где до тебя почти никто не оставил следов.
Главная проблема декретного отпуска одна на весь мир: смешное пособие плюс невозможность удаленной основной работы. Ежедневную суету тоже никто не отменял. Зато теперь могу сравнить быт мамы маленького ребенка в Ереване и Москве. В первом мне нравится больше: доступность врачей, будете смеяться, но качество бесплатных прививок, отзывчивость прохожих перед лестницами и в очередях, терпимость других посетителей в общественных местах.
Возраст – движение, движение – чудо. В 20 лет неминуемая старость пугала меня куда больше, чем сейчас. Но там и цели были грандиознее, и желания сокрушительнее, обидно было не дожить. Сейчас мне сорок, я чувствую себя на сорок, выгляжу, наверное, тоже на сорок – бриллиант, а не гармония. Мир теперь состоит из простых вещей, и сложные вещи тоже теперь состоят из простых вещей, и даже сокрушительные желания прогнулись и построились в простые такие вещи в хронологическом порядке и высовываются строго по очереди.
Критика по делу, к месту или в ответ на запрос – прекрасна. Но такую еще искать замучаешься. Обычно не успеешь квакнуть, а уже вытираешься: надо не квакать, а крякать, реверанс не с той ноги, в понедельник у логопеда выходной. Чаще это смешит, но иногда расстраивает: «я же девочка», у меня настроение.
У меня был юношеский разряд в дисциплине «самокопание». Я процеживала по минутам весь прожитый день: что сказала, как прошла, не задела ли чутких струн мирозданья. И, видимо, попутно доставала этим близких. Но появился человек, который просто выкинул все мои медальки. В очередной раз страдая от возможной неправоты, я спросила его мнение. А он сказал, что ему все равно – права я была или нет, ведь это же Я так поступила. Пришлось выйти за него замуж.
Я оптимист. Моя любимая учительница, мама пятерых детей, однажды сказала странную тогда для меня фразу: «Мать не имеет права на пессимизм». Только сейчас я начинаю ее понимать в полной мере. У нас нет иного выхода: мы просто обязаны видеть хорошее, верить в лучшее, цепляться за любой шанс. Живя несколько лет с таким плакатом в зубах, вдруг обнаруживаешь, что истово в него веришь.
Окружающие часто ошибочно подозревают во мне героя. «Ого, это все ваши? Героиня!» Брееед. Героизм в поступках, а не в образе жизни. Вообще как-то перекошено сейчас восприятие героизма. Есть замечательная книга Джеймса Крюса «Мой прадедушка, герои и я», ее нужно вручать на выходе из роддома…детям. Как прививку от стереотипов.
О политике, переменах и патриотизме
Быть на сто процентов вне политики в Армении – утопия. Если только поселиться в холодильнике, хотя и там обязательно уже живет кто-нибудь просроченный, жаждущий собеседника. А я в политике совершенно ничего не понимаю. Не понимаю – и молчу.
Несколько раз в прошлом участвовала в небольших акциях. Не всегда комфортных по содержанию, но уютных по масштабу. А чтобы митинг-митинг – нет. Меня пугают непредсказуемость толпы и массовые эмоции, эти вот одни мурашки на весь стадион.
Что не понравилось из околореволюционных событий? Пыль отношений. Та легкость, та скорость, с которыми люди выбрасывают из своего круга несогласных с ними. От этого даже у первой эйфории был привкус тоски, разочарования. Она прошла, а пыль осталась. Но проблема в том, что не революция стала причиной этой истории. Готовность к травле, неспособность разговаривать, отрицательный баланс уважения к окружающим, выданное самим себе право на оскорбление и унижение (порой от имени всего народа), обезличенная ненависть – это не рождается, а оголяется первой же неленивой волной. Мне трудно оценить причины, но они, конечно, закопаны не в апреле-мае этого года.
Есть и хорошие новости. Армяне теперь не только «первые христиане», но и «первые мирные революционеры». Шутка.
Из близких к телу перемен – больше знакомых имен на билетах в одну сторону. Сюда. Новый состав в сборной градоначальника Еревана: у города появился шанс не скончаться в муках. Маленький шанс лучше обреченности, мне кажется.
Передвигаюсь по Еревану пешком. Список моих замечаний к городу когда-нибудь издадут трехтомником. Хотя в целом такой способ мне нравится. Особенно если убрать тех, кто перегораживает переходы или газует перед ними. А еще сделать нормальные тротуары и пандусы, сковырнуть лестницы и огородить провалы-входы в подвальные магазины.
Я бы не отказалась от удобных троллейбусов, и чтобы маршруты большими кругами по городу. Еще обожаю трамваи! Хочу трамвай из Абовяна в Эчмиадзин зигзагами.
Патриотизм – форма привязанности. В здоровых, безопасных отношениях, которые не требуют жертв и подвигов, патриотом быть легко и не романтично: живи, трудись, выполняй налоговый и супружеский долг, не писай в лифте, крути толму, гордись дудуком. Но у нас таких отношений, извините, нет, у нас сплошной надрыв, и фейсбук как летописец измерений его длины.
Вообще патриотизм гражданский, не квасной – потрясающий ресурс. И если составляющую его ответственность за страну-город-улицу-семью поставить во главу угла, можно воспитать удивительное поколение. Признаться, мое место в этой пирамиде – семья. Хотя в лифте тоже сдерживаюсь.
О секс-меньшинствах и домашнем насилии
Особенного отношения к секс-меньшинствам нет. Люди и люди. Мне важно, порядочный человек или нет, хороший друг или нет, заботится о родных или нет. Еще важно, что движение за их права – оно совсем не про секс, а про те возможности, которые закон дает родственникам in-law, про счастье не скрывать близкого человека, про миллион мелочей, ценность которых не всегда осознается из-за их доступности. Про все то, из чего состоит и жизнь любой традиционной семьи, которой куда больше угрожает гомофобская риторика – именно потому, что неоправданно выпячивает значение постели.
Оценить реальные масштабы домашнего насилия в Армении мне трудно. Но оно, конечно, есть. И речь не только о физическом насилии. Это в целом история про положение женщины в семье, в социальной иерархии, про ее запутанную роль на стыке традиционного уклада и законов нового времени. Это и про детей – обожаемых в Армении детей, которые тем не менее подвергаются насилию, в том числе психологическому. Например, из-за неформальности, неприемлемого для традиционалистского общества поведения. Решение – в информированности. Помимо очевидно необходимых институтов защиты и помощи состоявшимся жертвам должны быть образовательные кейсы о правах, здоровье, контрацепции, о возможностях и разнообразии мира, в конце концов.
О деньгах, страхах и мотивации
Финансист из меня так себе. Личный потолок отношений с деньгами – не спустить их со свистом и придерживаться списка в магазине. Но потом мы добираемся до холодильника с мороженым и…это самая страшная дыра в нашем бюджете. Сейчас хоть уличные киоски закрылись – не сезон, – есть шанс не обанкротиться до мая.
Сама себя никак не мотивирую. Для этого есть друзья! Зачем-то же бог создал друзей, верно?
Мой самый большой страх – стать обузой.
О гардеробе, макияже и лишнем весе
Предпочитаю носить джинсы и платья в пол. Потому что удобно, очень удобно и невероятно удобно.
По поводу макияжа...у меня есть косметичка! Где-то.
Есть вещи, которые стоят лишних килограммов. В первую беременность я набрала их 25. Было тепло. Правда, непросто бегать с коляской и еще сложнее потом – за ребенком. Пока во мне боролись теплолюбивость и одышка, оно как-то само собой рассосалось. Однако я понимаю и тех, кто воспитывает свое тело, и тех, кто с ним просто дружит при любом раскладе. Но совершенно не понимаю тех, кого заботит чужой вес.
О мечте и убеждениях
Хочу, чтобы главной идеей стало просвещение. Во всем, на всех уровнях. Просвещение и профессионализм. Армения – распахнутая страна, охотно принимающая и легко отдающая. И страшно хочется, чтобы общий уровень образованности, культуры позволял фильтровать принимаемое и отдаваемое.