Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը ծրագրում է 100 մլն դոլար նվիրաբերել Ամերիկայի ամբողջ տարածքում գործող պարենային բանկերին, որը ներկայումս կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով ծանր եւ կտրուկ տնտեսական անկում է վերապրում, փոխանցում է FoxNews-ը:
«Ամերիկյան ընտանիքներում պարենային անվտանգության բացակայությունը կարեւոր խնդիր է նույնիսկ սովորական ժամանակներում, եւ ցավոք, COVID-19-ը զգալիորեն մեծացնում է այդ սթրեսը»,- իր Instagram-ում նշել է Բեզոսը. «Հիմա միլիոնավոր ամերիկացիներ պարենային բանկերին են դիմում»:
ԱՄՆ-ում գործում է ավելի քան 200 պարենային բանկ, որոնք 46 մլն մարդու են կերակրում, 2019 թվականին հասույթը կազմել է 2,9 մլրդ դոլար, որի մեծ մասը ծախսվել է մթերքի պահեստավորման համար:
Կորոնավիրուսի բռնկումը հանգեցրել է նրան, որ ընդամենը 2 շաբաթում 10 միլիոն ամերիկացիներ աշխատանքը կորցրել են: Սա ԱՄՆ աշխատանքի շուկայում ամենաարագ փլուզումն է, եւ տնտեսագետները նախազգուշացնում են, որ գործազրկությունը կարող է հասնել մի մակարդակի, ինչպիսին չի եղել Մեծ դեպրեսիայի տարիներից ի վեր:

Основатель Amazon Джефф Безос   планирует пожертвовать 100 миллионов долларов продовольственным банкам по всей Америке, которая в настоящее время переживает серьезный и крутой экономический спад из-за эпидемии коронавируса, передает  FoxNews.
«Даже в обычные времена отсутствие продовольственной безопасности в американских семьях является важной проблемой, и, к сожалению, COVID-19 значительно усиливает этот стресс», - заявил Безос  в Instagram. «Миллионы американцев обращаются к продовольственным банкам вэто время».
В США  более чем 200 продовольственных банков, которые кормят 46 миллионов человек; в 2019 году выручка составила $2,9 млрд., большая часть которой пошла на отправку продуктов в кладовые.
Вспышка коронавируса привела к тому, что всего за две недели 10 миллионов американцев остались без работы. Это был самый быстрый обвал на рынке труда в США, и экономисты предупреждают, что безработица может достичь уровня, которого не было со времен Великой депрессии.