ԱՄՆ Մինեսոտա նահանգի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել մանկական սեռական ոտնձգությունների համար նախկինում դատապարտված տարեց տղամարդուն մահացու ծեծի ենթարկելու համար, ով, տղամարդու կարծիքով, նախկինում անհանգստացրել է իր փոքրիկ դստերը։
27-ամյա Լեւի Աքսթելին մեղադրանք է առաջադրվել 77-ամյա Լոուրենս Սքալիի երկրորդ աստիճանի սպանության համար, որը տեղի է ունեցել չորեքշաբթի օրը Գրանդ Մարի իր տանը:
Նշվում է, որ Աքսթելը սպանել է Սքալիին բահով եւ իշայծյամի եղջյուրով, այնուհետեւ մեքենայով գնացել է Քուք շրջանի շերիֆի գրասենյակ եւ խոստովանել հանցանքը, հայտնում է Minneapolis Star Tribune-ը:
Ուրբաթ օրը կայացած նիստում Աքսթելի գրավի չափը սահմանվել է 1 միլիոն դոլար:
Փաստաբան Դենիս Շոուն նիստի ժամանակ նշել է, որ Աքսթելը մինչ այժմ չունի քրեական լուրջ պատմություն, եւ Գրանդ Մարի հետ նրա երկարամյա կապերը նվազագույնի են հասցրել նրա փախուստի վտանգը։
Աքսթելը այժմ Քուք շրջանի բանտում է: Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվել է ապրիլի 10-ին։
2018-ին Աքսթելը պնդում էր, որ Սքալլին հետապնդել է իր 22 ամսական դստերը եւ մյուս երեխաներին, որոնք եղել են Գրանդ Մարի իր մանկապարտեզի մոտ կայանված մեքենայում:
Տղամարդը դիմել է պաշտպանական հրամանի համար, որը տրվել է, բայց հետո շաբաթների ընթացքում չեղարկվել է, ըստ դատական ​​փաստաթղթերի:
1979 թվականին Սքալլին դատապարտվել է Մինեսոտա նահանգի Կանաբեկ կոմսությունում՝ 6-ամյա աղջկա նկատմամբ սեռական ոտնձգություն իրականացնելու համար։ Նա բանտից դուրս է եկել 1982 թվականին։

A man from the US state of Minnesota was charged with fatally beating an elderly man previously convicted of child sexual assault, who he believed had stalked his young daughter in the past, AP reported.
Levi Axtell, 27, was charged with second-degree murder in the death of Lawrence V. Scully, 77, who was beaten to death last Wednesday at his home in Grand Marais.
A criminal complaint filed last Friday said Axtell killed Scully with a shovel and a moose antler and then drove to the Cook County Sheriff’s office and confessed, the Minneapolis Star Tribune reported.
At a video hearing on last Friday, Axtell’s bail was set at $1 million.
Defense attorney Dennis Shaw noted during the hearing that Axtell had no serious criminal history until now and his longtime ties to Grand Marais made him a minimal flight risk.
Axtell remains jailed in Cook County. His next court appearance is scheduled for April 10.
In 2018, Axtell alleged that Scully was stalking his 22-month-old daughter and other children in his van, which he parked near her Grand Marais daycare.
Axtell sought an order of protection, which was granted but then dismissed within several weeks, according to court records.
In 1979, Scully was convicted in Kanabec County, Minnesota, of sexually assaulting a 6-year-old girl, according to Cook County Sheriff Pat Eliasen. He was released from prison in 1982.