Մարդու առաջընթացը սոցիալական սանդուղքով եւ ուրիշների հետ շփումը կախված է բամբասանքներից՝ անկախ բնակության երկրից: Այս մասին հայտնում է Վաշինգտոնի պետական համալսարանը։ Բամբասանքները, այսինքն՝ հասարակության մեջ շրջանառվող «ոչ պաշտոնական» տեղեկատվությունը, հիմնականում մարդու հեղինակության մասին, ավանդաբար համարվում են տեղեկատվության ամենաքիչ հուսալի եւ քիչ կարեւոր աղբյուրը: Այնուամենայնիվ, հաճախ հենց դրանք են ընկած միջանձնային եւ նույնիսկ գործարար հարաբերությունների հիմքում:
Ամերիկացի գիտնականները պարզել են, թե արդյոք դա արեւմտյան մշակույթի առանձնահատկությունն է, թե համընդհանուր է ամբողջ մարդկության համար: Դա անելու համար նրանք փորձ են անցկացրել ԱՄՆ-ում եւ Հնդկաստանում աշխատող 120 մասնակիցների հետ, իսկ մշակութային առանձնահատկություններին համապատասխան որոշ ճշգրտումներ կատարելուց հետո՝ 160 նգանդու այգեպանների հետ, ովքեր իրենց ապրուստը վաստակում են Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում գտնվող փոքր այգիներով: Բոլոր երեք խմբերում նրանք գտել են նմանատիպ արդյունքներ: Մասնակիցներին հարցրել են ինչ-որ մեկին ռեսուրս (առաջխաղացում կամ ընտանեկան ժառանգություն) տրամադրելու պատրաստակամության մասին՝ կախված նրանից, թե կյանքի տարբեր ոլորտներից ինչ բամբասանքներ են հաղորդվում նրա մասին: Օրինակ՝ վերացական անձի մասին հաղորդվել է, թե արդյոք նա պատրաստ է ուշ աշխատել նախագիծն ավարտելու համար, կամ արդյոք նա լավ է շփվում իր եղբայրների եւ քույրերի հետ:
Արդյունքում պարզվել է, որ բամբասանքն ազդել է մարդուն բամբասանքի թեմայի հետ կապված ինչ-որ ռեսուրս տրամադրելու պատրաստակամության վրա։ Կոպիտ ասած, քրտնաջան աշխատելու պատրաստակամության մասին բամբասանքներն ազդում էին առաջխաղացման հավանականության վրա, իսկ ընտանեկան հարաբերությունների մասին՝ ընտանեկան կյանքում համախմբվելու պատրաստակամության վրա: Միեւնույն ժամանակ, բամբասանքների ազդեցությունը գրեթե նույնն էր բոլոր երեք երկրների մասնակիցների համար:

Движение человека по социальной лестнице и общение с окружающими зависит от сплетен вне зависимости от страны проживания. Об этом сообщает Университет штата Вашингтон.
Сплетни — то есть, циркулирующая в обществе «неофициальная» информация, в основном о репутации человека — традиционно считаются наименее надежным и важным источником информации. Тем не менее, именно они зачастую ложатся в основу межличностных и даже деловых отношений.
Американские ученые выяснили, является ли это особенностью западной культуры или универсально для человечества в целом. Для этого они провели эксперимент со 120 участниками, работающими в США и Индии, а после внесения некоторых корректировок, соответствующих культурным особенностям, со 160 садоводами-нганду, которые зарабатывают на жизнь небольшими садами в Центральноафриканской Республике. Во всех трех группах они обнаружили схожие результаты.
Участников спрашивали о готовности предоставить некому человеку ресурс (повышение или семейную реликвию) в зависимости от того, какие сплетни из разных сфер жизни о нем сообщались. Например, об абстрактном человеке сообщалось, готов ли он работать допоздна, чтобы закончить проект, или хорошо ли он ладит со своими братьями и сестрами.
В итоге выяснилось, что сплетни влияли на готовность предоставить человеку какой-то ресурс, связанный с темой сплетни. Грубо говоря, сплетни о готовности много работать влияли на вероятность повышения по службе, а о семейных отношениях — на готовность сходиться в семейной жизни. При этом влияние сплетен было практически одинаковым для участников из всех трех стран.