ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Իսրայելի և Լիբանանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերվել, սակայն այդ գործընթացը հեշտ չի լինի և Լիբանանից կպահանջի կարողությունների հզորացում «Հըզբոլլահ» շարժման դեմ պայքարում. հայտնում է CNN-ը:
«Կարծում եմ, որ Լիբանանի և Իսրայելի միջև խաղաղության համաձայնագիրը չափազանց հասանելի է և պետք է լինի այդպիսին,- ասել է Ռուբիոն Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ:- Իսրայելի և Լիբանանի միջև խնդիրը ոչ թե Իսրայելն է կամ Լիբանանը, այլ «Հըզբոլլահը»»։
Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ սա շարունակվում է շատ երկար ժամանակ։
«Ինչի՞ հույս ունենք մենք։ Մենք հույս ունենք, որ մեր միջնորդությամբ Լիբանանի և Իսրայելի կառավարությունները կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ այդ նպատակին հասնելու համար, իսկ դրա համար անհրաժեշտ են լիբանանյան զինված ուժեր և լիբանանյան կառավարություն, որոնք ոչ միայն պատրաստ են, այլև ունակ են պայքար սկսել «Հըզբոլլահի» դեմ և զինաթափել»,- ասել է Ռուբիոն:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախորդ ամիս հայտարարել էր Իսրայելի և Լիբանանի միջև հրադադարի մասին և նշել, որ մարտական գործողությունների վերջնական դադարեցումը կքննարկվի Վաշինգտոնում երկու երկրի առաջնորդների անձնական հանդիպման ժամանակ։ Սակայն առայժմ առաջնորդների միջև այդ բանակցությունները հաջողությամբ չեն պսակվել։
Այդուհանդերձ, Ռուբիոն ասել է, որ ԱՄՆ-ը «շատ հանձնառու է այս գործընթացին»:
«Դա հեշտ չի լինի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «դա շարունակվում է արդեն շատ երկար ժամանակ»։
«Մենք մտադիր ենք անել այն ամենը, ինչ մեր ուժերի սահմաններում է, որպեսզի երկու կողմն էլ շարունակի բանակցությունները, որպեսզի հնարավոր լինի առաջընթաց գրանցել մշտական հրադադարի ինչ-որ ռեժիմի հաստատման հարցում, որն անընդհատ չի խախտի «Հըզբոլլահը» և չի ենթարկվի «Հըզբոլլահի» բռնությանը»,- նշել է նա:

Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что мирное соглашение между Израилем и Ливаном может быть достигнуто, но этот процесс будет непростым и потребует от Ливана наращивания потенциала в борьбе с движением «Хезболла», сообщает CNN.
«Я думаю, что мирное соглашение между Ливаном и Израилем в высшей степени достижимо и должно быть таковым, - сказал Рубио во время брифинга в Белом доме. - Проблема между Израилем и Ливаном не в Израиле или Ливане, а в «Хезболле».
По словам госсекретаря США, это продолжается очень долго.
«На что мы надеемся? Мы надеемся, что при нашем посредничестве правительства Ливана и Израиля сядут за стол переговоров для достижения этой цели, а для этого нужны ливанские вооруженные силы и ливанское правительство, которые не только готовы, но и способны начать борьбу с «Хезболлой» и разоружить ее», - сказал Рубио.
Президент США Дональд Трамп объявил о прекращении огня между Израилем и Ливаном в прошлом месяце и заявил, что окончательное прекращение боевых действий будет обсуждаться на личной встрече лидеров двух стран в Вашингтоне. Однако пока эти переговоры между лидерами не увенчались успехом.
Но Рубио сказал, что США «очень привержены этому процессу».
«Это будет нелегко», - сказал он, добавив, что «это продолжается уже очень долгое время».
«Мы собираемся сделать все, что в наших силах, чтобы обе стороны продолжали переговоры, чтобы можно было добиться прогресса в установлении какого-то постоянного режима прекращения огня, который не будет постоянно нарушаться «Хезболлой» и насилием «Хезболлы»», - сказал он.