Լիբանանի և Իսրայելի պատվիրակությունները մայիսի 13-15-ը հանդիպում կունենան Վաշինգտոնում՝ կրակի դադարեցման գործող ռեժիմի երկարաձգման պայմանները քննարկելու համար։ Դրա մասին մայիսի 6-ին հայտնել է LBCI հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ԱՄՆ Պետքարտուղարության աղբյուրներից ստացված տեղեկությանը։
Բանակցություններում լիբանանյան կողմը կներկայացնի դիվանագետների և զինվորականների խումբը՝ ԱՄՆ-ում նախկին դեսպան Սիմոն Քարամի գլխավորությամբ։ Ավելի վաղ հանրապետության նախագահ Միշել Աունը նշել էր, որ այս փուլը հիմք կդնի ուղիղ բանակցությունների ձևաչափին անցնելու համար։ Կողմերի երկխոսությունն ընթանում է Պետքարտուղարության շենքում՝ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի միջնորդությամբ, և արդեն իսկ թույլ է տվել ապրիլի 17-ից հաստատել «լռության ռեժիմ», որը հետագայում երկարաձգվել էր ևս երեք շաբաթով։
Ինչպես ընդգծել է լիբանանյան կողմը, Բեյրութի համար առաջնահերթություն է զինադադարի նոր երկարաձգումը և երկրի հարավային շրջաններից օկուպացիոն ուժերի դուրսբերման ժամանակացույցի հաստատումը։ Միևնույն ժամանակ, Իսրայելն առաջադրում է ավելի կոշտ պայմաններ՝ պնդելով շիական «Հըզբոլլահ» միլիցիայի լիակատար զինաթափումը և երկարաժամկետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։ Այսպիսով, առաջիկա հանդիպումը պետք է որոշի՝ կհաջողվի՞ արդյոք կողմերին փոխզիջում գտնել անվտանգության պահանջների և տարածքային հավակնությունների միջև։

Делегации Ливана и Израиля проведут встречу в Вашингтоне с 13 по 15 мая для обсуждения условий продления действующего режима прекращения огня. Об этом 6 мая сообщил телеканал LBCI, ссылаясь на информацию от источников в Государственном департаменте США.
Ливанскую сторону на переговорах представит группа дипломатов и военных под руководством бывшего посла в США Симона Карама. Ранее президент республики Мишель Аун отметил, что этот раунд заложит основу для перехода к формату прямых переговоров. Диалог сторон проходит в стенах Госдепартамента при посредничестве администрации Дональда Трампа и уже позволил установить режим тишины с 17 апреля, который позже был продлен еще на три недели.
Как подчеркнула ливанская сторона, приоритетом для Бейрута является новое продление перемирия и утверждение графика вывода оккупационных сил из южных районов страны. В то же время Израиль ставит более жесткие условия, настаивая на полном разоружении шиитской милиции «Хезболлах» и подписании долгосрочного мирного соглашения. Таким образом, предстоящая встреча должна определить, удастся ли сторонам найти компромисс между требованиями безопасности и территориальными претензиями.