Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և գործով անցնող Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ եպիսկոպոսները (բացառությամբ Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, ով Երկրից բացակայում է) անձամբ մասնակցելու են օգոստոսի 7-ին կայանալիք նախնական դատալսումների առաջին նիստին։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Եսայի ավագ քահանա Արթենյանը։
Իր հերթին փաստաբան Արա Զոհրաբյանը Facebook–ի իր էջում գրել է. «Օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16։00-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Վաղարշապատ, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի փողոց 15, թիվ 1 դատական նիստերի դահլիճ) տեղի կունենա Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների քրեական գործի նախնական դատալսումների առաջին նիստը։
Գործը քննելու է դատավոր Հակոբ Մանուկյանը:
Փաստաբանը հայնտել է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և գործով անցնող Հայաստանում գտնվող Սրբազան Հայրերը մասնակցելու են առաջին դատական նիստին. «Թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ետ կանչելու և եպիսկոպոսի կարգավիճակից զրկելու վերաբերյալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի որոշումներին պետության միջամտությունը Եկեղեցու ինքնավարության, պետություն–Եկեղեցի սահմանադրական հարաբերությունների և կրոնական ազատության հիմնարար սկզբունքի խախտում է և պատմական ամոթալի իրադարձություն։Հայոց Հայրապետը ենթարկվում է քրեական հետապնդման՝ իր եկեղեցական և կանոնական պարտականությունը կատարելու համար։
Այս քրեական գործով դատարանը քննելու է ոչ միայն առանձին անձանց ներկայացված մեղադրանքները, այլ կարևոր մեկ այլ հարց՝ կարո՞ղ է արդյոք աշխարհիկ իշխանությունը ներխուժել Եկեղեցու ներքին կյանք և քրեականացնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կանոնական իշխանության իրացումը»։

Католикос всех армян Гарегин II и проходящие по делу архиепископы примут участие в первом судебном заседании. Об этом сообщает адвокат Ара Зограбян.
Он, в частности, отметил: «7 августа в 16:00 в суде общей юрисдикции первой инстанции Армавирской области (Вагаршапат, улица Святого Григория Просветителя, 15, зал судебных заседаний № 1) состоится первое заседание предварительных слушаний по уголовному делу Католикоса всех армян Гарегина Второго и шести епископов — членов Высшего духовного совета.
Дело будет рассматривать судья Акоп Манукян. Адвокат сообщает, что Католикос всех армян и проходящие по делу находящиеся в Армении Святые Отцы примут участие в первом судебном заседании. «Вмешательство государства в решения Католикоса всех армян об отзыве с должности епархиального предстоятеля и лишении статуса епископа является нарушением автономии Церкви, конституционных отношений государство–Церковь и основополагающего принципа религиозной свободы, а также позорным историческим событием. Армянский Патриарх подвергается уголовному преследованию за исполнение своего церковного и канонического долга.
По этому уголовному делу суд будет рассматривать не только обвинения, предъявленные отдельным лицам, но и другой важный вопрос: может ли светская власть вторгаться во внутреннюю жизнь Церкви и криминализировать осуществление канонической власти Католикоса всех армян?».