Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւն ու Բարաք Օբաման բանակցություններ են անցկացնելու ՌՀՍ նոր պայմանագրի մշակման վերաբերյալ Կոպենհագենում, որտեղ այսօր մեկնարկում է ՄԱԿ եղանակի գլոբալ տաքացման շուրջ երկրների եւ կառավարությունների ղեկավարների համաժողովը:
Սպասվում է, որ այդ հանդիպմանը քաղաքական գործիչները կփորձեն ընդհանուր մոտեցումներ գտնել համաժողովի վերջնական փաստաթղթի համար: Գագաթնաժողովն ավարտվելու է այսօր: Ջերմային գազերի արտանետումները եւ զարգացող երկրներին հատկացվող ֆինանսական օգնության չափերը՝ բանակցությունների հիմնական թեմաներն են: Եւ ինչպես նշում են փորձագետները, երկու հարցն էլ լուրջ քննարկվելու են:
Ինչպես հայտնում է «Լուրերի ռուսական ծառայությունը», փորձագետները նշում են, որ ՌՀՍ նոր պայմանագրի լրամշակման համար որոշ ժամանակ է անհրաժեշտ, թեեւ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդները մտադիր են ավարտել աշխատանքը նվազագույն ժամկետներում:

Президенты России и США Дмитрий Медведев и Барак Обама проведут переговоры на тему подготовки нового договора по СНВ в Копенгагене, где сегодня стартует конференция глав государств и правительств в рамках международной конференции ООН по проблеме глобального изменения климата.
Как ожидается, на этой встрече политики попытаются выработать общие подходы к итоговому документу конференции. Саммит завершается сегодня. Выбросы парниковых газов и размеры финансовой помощи развивающимся странам – это две главные темы переговоров. И как отмечают эксперты, обе — увязли в процедурных вопросах.
Как сообщает Русская служба новостей, в то же время эксперты заявляют, что на доработку нового договора по СНВ еще потребуется некоторое время, хотя лидеры России и США и намерены завершить работу в максимально сжатые сроки.