Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւն ու Բարաք Օբաման բանակցություններ են անցկացնելու ՌՀՍ նոր պայմանագրի մշակման վերաբերյալ Կոպենհագենում, որտեղ այսօր մեկնարկում է ՄԱԿ եղանակի գլոբալ տաքացման շուրջ երկրների եւ կառավարությունների ղեկավարների համաժողովը:
Սպասվում է, որ այդ հանդիպմանը քաղաքական գործիչները կփորձեն ընդհանուր մոտեցումներ գտնել համաժողովի վերջնական փաստաթղթի համար: Գագաթնաժողովն ավարտվելու է այսօր: Ջերմային գազերի արտանետումները եւ զարգացող երկրներին հատկացվող ֆինանսական օգնության չափերը՝ բանակցությունների հիմնական թեմաներն են: Եւ ինչպես նշում են փորձագետները, երկու հարցն էլ լուրջ քննարկվելու են:
Ինչպես հայտնում է «Լուրերի ռուսական ծառայությունը», փորձագետները նշում են, որ ՌՀՍ նոր պայմանագրի լրամշակման համար որոշ ժամանակ է անհրաժեշտ, թեեւ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդները մտադիր են ավարտել աշխատանքը նվազագույն ժամկետներում:

Russian President Dmitry Medvedev and his U.S. counterpart Barack Obama will hold talks on drafting of new START treaty in Copenhagen, where the 2009 UN Climate Change Conference commences today, December 18.
The politicians will try to elaborate common approaches to take a common stand to outcome document of summit, ending today. Greenhouse gas emissions and financial aid amounts to the developing countries will be the uppermost subjects of the talks. According to experts, both topics got bogged down procedural issues.
Meanwhile, the recommitment of the new START treaty will take some time, though Russian and U.S. leaders intend to complete the work in the shortest possible time.