Երեւանում, այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, բացվել է Գուրգեն Մարգարյանի հուշարձանը, որին Բուդապեշտում կացնահարել էր ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը: Հուշարձանի բացումը նվիրված է Գուրգեն Մարգարյանի տարեդարձին. սեպտեմբերի 26-ին կլրանար նրա 35-ամյակը (ֆոտոռեպորտաժ):
Հուշարձանի բացման պատիվը տրված էր Գուրգեն Մարգարյանի մորը եւ բարոնուհի Քերոլայն Քոսքին: Արարողությանը ներկա էին Պաշտպանության նախարարության բամաթիվ ներկայացուցիչներ, երիտասարդներ, այդ թվում նաեւ Գուրգեն Մարգարյանի անունը կրող դպրոցի աշակերտները, հասարակական գործիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ:
Դիմելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Քերոլայն Քոքսը նշել է, որ, որպես մայր, ինքը լիովին կիսում է Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի զգացմունքները: «Ես շոկի մեջ էի. երբ իմացա  քնած մարդու սպանության մասին: Ես դարձյալ շոկի մեջ էի, երբ Ադրբեջանը Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացրեց: Սա ադրբեջանական երիտասարդության կրթության առումով մեծ մտահոգություն է առաջացնում», - ասել է Քերոլայն Քոքսը՝ ավելացնելով, որ ինքը աղոթում է խաղաղության համար, ինչի դիմաց հայ ժողովուրդը ստիպված էր թանկ վճարել:
2004 թվականի փետրվարին  Բուդապեշտում ՆԱՏՕ - ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անցկացվում էին անգլերենի դասընթացներ:  Դրանց մասնակցում էին հայ եւ ադրբեջանցի սպաների, այդ թվում ապագա զոհերի Գուրգեն Մարգարյանը եւ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը: Փետրվարի 19-ի գիշերը  Սաֆարովը ներխուժել էր սենյակ, որտեղ քնած էր Գուրգեն Մարգարյանը եւ կացնահարել նրան:  Դրանից հետո Սաֆարովը փորձել էր սպանել մեկ այլ հայ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանին:  Բարեբախտաբար, փորձը ձախողվել է.  սենյակի դուռը կողպված է եղել:  2006թ.-ի ապրիլի 13-ին, Բուդապեշտում Սաֆարովը դատապարտվել է ցմահ բանտարկության`առանց վաղաժամկետ ազատման իրավունքի  30 տարվա ընթացքում: Դատարանում Սաֆարովը փոխում էր ցուցմունքները, հրաժարվում նախնական հայտարարություններից՝ մեկնաբանելով, որ վատ է տիրապետում ռուսերենին եւ անգլերենին: 2012թ.-ի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովի հանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ նա նախագահի կողմից անմիջապես արդարացվեց, պաշտոնում բարձրացվեց եւ պարգեւներ ստացավ՝ տուն եւ 8 տարվա աշխատավարձ: Նույն օրը Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:
Հայկական կողմը Ռամիլ Սաֆարովի գործով բողոք ներկայացրեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Մասնավոր բողոք է ներկայացվել նաեւ սպանված սպա Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների եւ Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչերի կողմից: Բողոքը վերաբերում է Մարդու իրավունքների եվրոպական հռչակագրի հոդված 2-ին(կյանքի իրավունք) եւ հոդված 14-ին(խտրականության արգելք): Բողոքի նախապատրաստմամբ զբաղված աշխատակազմի թվում են հայրենական ու օտարերկրյա փորձագետներ, այդ թվում փաստաբան Նազելի Վարդանյանը, ով Բուդապեշտում դատական գործընթացում ներկայացնում էր հայկական կողմը:

YEREVAN. – A monument to Gurgen Margaryan, an Armenian officer slain by Ramil Safarov, opened in the Armenian capital on Saturday (photo).
The opening of a monument coincided with the birthday of the Armenian officer who would have turned 35 on September 26. Margaryan’s mother and Baroness Caroline Cox opened the monument.
The ceremony was attended by representatives of the Defense Ministry, students of school bearing Gurgen Margaryan’s name, public figures and representatives of the diplomatic missions
In her address, Baroness Cox said she, being a mother, shares the feelings of the Margaryan family.
Baroness said she was shocked by the reports about a murder of a sleeping man and when Ramil Safarov was pardoned in Azerbaijan.
As reported earlier, Ramil Safarov, a then-lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. Safarov had planned on killing the other Armenian military serviceman, who likewise was attending the aforesaid program, but he was unable to carry out this plan.
Ramil Safarov’s return to Baku was welcomed, as was his act of murder, by the officials of president Ilham Aliyev’s government and much of Azerbaijani society, and the Azerbaijani president immediately granted him a pardon, he was declared a national hero, promoted to a higher military rank, and was allocated housing and pension.
And Armenia’s President Serzh Sargsyan announced on August 31, 2012 that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary. Also, Sargsyan instructed the Ministry of Justice to take all measures to petition to the international judicial tribunals, and with respect to the Safarov case.
The Armenian party had applied to ECtHR in February, in connection with the Ramil Safarov case. The complaint is with respect to Articles 2 and 14 of the European Convention on Human Rights. Armenian and foreign specialists are included in the working group that is preparing the complaint.