Երեւանում, այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, բացվել է Գուրգեն Մարգարյանի հուշարձանը, որին Բուդապեշտում կացնահարել էր ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը: Հուշարձանի բացումը նվիրված է Գուրգեն Մարգարյանի տարեդարձին. սեպտեմբերի 26-ին կլրանար նրա 35-ամյակը (ֆոտոռեպորտաժ):
Հուշարձանի բացման պատիվը տրված էր Գուրգեն Մարգարյանի մորը եւ բարոնուհի Քերոլայն Քոսքին: Արարողությանը ներկա էին Պաշտպանության նախարարության բամաթիվ ներկայացուցիչներ, երիտասարդներ, այդ թվում նաեւ Գուրգեն Մարգարյանի անունը կրող դպրոցի աշակերտները, հասարակական գործիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ:
Դիմելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Քերոլայն Քոքսը նշել է, որ, որպես մայր, ինքը լիովին կիսում է Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի զգացմունքները: «Ես շոկի մեջ էի. երբ իմացա  քնած մարդու սպանության մասին: Ես դարձյալ շոկի մեջ էի, երբ Ադրբեջանը Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացրեց: Սա ադրբեջանական երիտասարդության կրթության առումով մեծ մտահոգություն է առաջացնում», - ասել է Քերոլայն Քոքսը՝ ավելացնելով, որ ինքը աղոթում է խաղաղության համար, ինչի դիմաց հայ ժողովուրդը ստիպված էր թանկ վճարել:
2004 թվականի փետրվարին  Բուդապեշտում ՆԱՏՕ - ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անցկացվում էին անգլերենի դասընթացներ:  Դրանց մասնակցում էին հայ եւ ադրբեջանցի սպաների, այդ թվում ապագա զոհերի Գուրգեն Մարգարյանը եւ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը: Փետրվարի 19-ի գիշերը  Սաֆարովը ներխուժել էր սենյակ, որտեղ քնած էր Գուրգեն Մարգարյանը եւ կացնահարել նրան:  Դրանից հետո Սաֆարովը փորձել էր սպանել մեկ այլ հայ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանին:  Բարեբախտաբար, փորձը ձախողվել է.  սենյակի դուռը կողպված է եղել:  2006թ.-ի ապրիլի 13-ին, Բուդապեշտում Սաֆարովը դատապարտվել է ցմահ բանտարկության`առանց վաղաժամկետ ազատման իրավունքի  30 տարվա ընթացքում: Դատարանում Սաֆարովը փոխում էր ցուցմունքները, հրաժարվում նախնական հայտարարություններից՝ մեկնաբանելով, որ վատ է տիրապետում ռուսերենին եւ անգլերենին: 2012թ.-ի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովի հանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ նա նախագահի կողմից անմիջապես արդարացվեց, պաշտոնում բարձրացվեց եւ պարգեւներ ստացավ՝ տուն եւ 8 տարվա աշխատավարձ: Նույն օրը Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:
Հայկական կողմը Ռամիլ Սաֆարովի գործով բողոք ներկայացրեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Մասնավոր բողոք է ներկայացվել նաեւ սպանված սպա Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների եւ Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչերի կողմից: Բողոքը վերաբերում է Մարդու իրավունքների եվրոպական հռչակագրի հոդված 2-ին(կյանքի իրավունք) եւ հոդված 14-ին(խտրականության արգելք): Բողոքի նախապատրաստմամբ զբաղված աշխատակազմի թվում են հայրենական ու օտարերկրյա փորձագետներ, այդ թվում փաստաբան Նազելի Վարդանյանը, ով Բուդապեշտում դատական գործընթացում ներկայացնում էր հայկական կողմը:

В Ереване 28 сентября открылся памятник Гургену Маргаряну, убитому азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым. Открытие памятника приурочено ко дню рождения Гургена – 26 сентября ему исполнилось бы 35 лет (фоторепортаж).
Честь открытия памятника была предоставлена матери Гургена Маргаряна и баронессе Кэролайн Кокс. На церемонии присутствовали многочисленные представители Министерства обороны, молодежь, в том числе ученики школы, носящей имя Гургена Маргаряна, общественные деятели, представители аккредитованных в Армении посольств.
Обращаясь к участникам мероприятия, Кэролайн Кокс отметила, что, будучи сама матерью, в полной мере разделяет чувства семьи Гургена Маргаряна. «Я испытала шок, узнав об убийстве спящего человека. Я также испытала шок, когда в Азербайджане героизировали Рамиля Сафарова. Это вызывает сильное беспокойство с точки зрения воспитания азербайджанской молодежи», - подчеркнула Кэролайн Кокс, добавив, что будет молиться за мир, за который армянскому народу пришлось заплатить высокую цену.
В феврале 2004 года в Будапеште в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» проходили курсы английского языка. В них принимали участие армянские и азербайджанские офицеры, в том числе будущая жертва Гурген Маргарян и его убийца Рамиль Сафаров. Ночью 19 февраля Сафаров проник в незапертую комнату и зарубил топором спящего Гургена Маргаряна. После этого Сафаров попытался убить второго армянского офицера, Айка Макучяна. К счастью, попытка оказалась безуспешной – дверь комнаты была заперта. 13 апреля 2006 года Сафаров был приговорен будапештским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. В суде Сафаров менял показания, отказывался от первоначальных заявлений, мотивируя это тем, что плохо владеет русским и английским. 31 августа 2012 года Сафарова экстрадировали в Азербайджан, где он был немедленно помилован президентом, повышен в звании и получил подарки – дом и жалованье за 8 лет. В тот же день Ереван приостановил дипломатические отношения с Будапештом.
Армянская сторона подала жалобу в Европейский суд по правам человека по делу Рамиля Сафарова. Частная жалоба подана правопреемниками погибшего офицера Гургена Маргаряна и представителями Айка Макучяна. Жалоба касается нарушений статей 2 (право на жизнь) и 14 (запрет на дискриминацию) Европейской конвенции по правам человека. В состав рабочей группы, занятой подготовкой жалобы, вошли отечественные и зарубежные эксперты, в том числе адвокат Назели Варданян, представлявшая армянскую сторону на судебном процессе в Будапеште.