ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ՌԴ-ԱՄՆ նախագահական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքում հայտարարությամբ է հանդես եկել: Աշխատանքների արդյունքերը հաստատել են Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին:
Օբաման կողմ է արտահայտվել մի շարք ոլորտներում Ռուսաստանի հետ համագործակցությանը, այդ թվում՝ առեւտրի, անվտանգության ու քաղաքացիական հասարակության, հայտարարել է ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Քեյթլին Հեյդենը:
«Ամերիկյան ու ռուսական քաղաքացիական հասարակության ու մասնավոր ընկերությունների համագործակցության շնորհիվ հանձնաժողովի աշխատանքային խմմբերը կարող են երկարատեւ ազդեցություն ունենալ, որը կապահովի լավագույնը ռուսաստանցիների, ամերիկացիների ու աշխարհի մյուս ժողովուրդների համար»,-հավելել է Հայդենը, փոխանցում է ՓՐԱՅՄ-ը:

Президент США Барак Обама сделал заявление по итогам работы президентской комиссии РФ-США, результаты которой за 2013 год утвердили глава МИД РФ Сергей Лавров и госсекретарь США Джон Керри.
В частности, Обама высказался за сотрудничество с Россией в ряде областей, включая торговлю, безопасность и гражданское общество, заявила в пятницу представитель Совета национальной безопасности США Кэйтлин Хейден.
«Президент Обама призывает рабочие группы комиссии углубить и расширить сотрудничество с Россией, чтобы убрать барьеры для торговли и инвестиций, укрепить безопасность и добиться, чтобы продолжались успехи в науке и инновациях», - сказала представитель Совета нацбезопасности.
«В партнерстве с американским и российским гражданским обществом и частными компаниями рабочие группы комиссии могут оказать долговременное влияние, которое обеспечит лучшее будущее россиянам, американцам и народам всего мира», - добавила Хейден, сообщает ПРАЙМ.