Շվեյցարիան, որպես ԵԱՀԿ նախագահ, հնարավորություններ է փնտրելու՝ աջակցելու երկխոսությանն ու ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդմանը: Այս մասին հայտաարել է Շվեյցարիայի ԱԳ դաշնային դեպարտամենտի ղեկավ, դաշնային խորհրդական ու ԵԱՀԿ ՝ 2014թ նախագահ Դիդյե Բուրկհալթերը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Բացի այդ, Շվեյցարիան կփորձի թեթեւացնել մարդկանց միջեւ կապերը ու աջակցելու է տարածաշրջանում քաղաքացիական հասարակությանը սատարելու նախագծերին»,-ասել է նա:
Հաջորդ տարվա հունվարի մեկից ԵԱՀԿ-ում նախագահող Շվեյցարիայի առաջարկությամբ, դեսպան Անջելո Գնադինջերը կզբաղեցնի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում, ասել է խորհրդականը:
Մյուս պարտականությունների թվում, նա հանդես է գալու որպես ԵԱՀԿ համանախագահ Ժնեւյան երկխոսություններում՝ կաված Հարավային Կովկասում անվտանգության ու կայունության հետ, ասել է Բուրկհալթերը:

Switzerland, as a chairman of OSCE will seek possibilities to promote dialogue and confidence building measures between the parties of the Nagorno-Karabakh conflict by actively supporting and strengthening existing mediation schemes such as the OSCE Minsk process, Federal Councillor Didier Burkhalter told Trend.
Upon Switzerland's assumption of the OSCE chairmanship on January 1, 2014, Ambassador Angelo Gnadinger will take up the post of Special Representative for the South Caucasus, the councillor said.
“Like previous Special Representatives for the South Caucasus, he will support the OSCE's mediation efforts and will accompany the activities of the OSCE representations in the region,” he said.