Հարավային Սուդանում հակամարտության հետեւանքով հարկադիր վերաբնակեցվածների թիվը հասել է մինչեւ 180 հազար մարդու: Նման տեղեկատվություն է տարածել ՄԱԿ-ի առաքելությունը:
Հարավային Սուդանում ռազմական գործողություններն սկսվելուց առաջ ՄԱԿ-ը հայտնել էր տները լքած 81 հազար մարդու մասին: Խաղաղապահ կայաններում պատսպարված մարդկանց քանակը նույնպես աճել է` 45-ից մինչեւ 75 հազար, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
ՄԱԿ-ի առաքելությունը Բոր քաղաքի մոտ օդային հետախուզություն է իրականացրել այն տեղեկատվությունից հետո, որ նուեր ցեղի 25 հազար երիտասարդ մարտիկներ ուղեւորվում են դեպի Ջոնգլեյ նահանգի մայրաքաղաք` այն կառավարական զորքերից խլելու նպատակով: Մի քանի զինված խմբեր հայտնաբերվել էին Բորից 50 կմ հեռավորության վրա:
Հարավային Սուդանում իրավիճակը սրվել էր երկու շաբաթ առաջ: ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ բախումների հետեւանքով զոհվել է հազարից ավելի մարդ:

Число вынужденных переселенцев в результате конфликта в Южном Судане увеличилось до 180 тыс. человек. Такую информацию распространила миссия ООН в этой восточноафриканской стране.
После начала боевых действий в Южном Судане ООН сообщала о 81 тыс. покинувших свои дома людей. Число укрывшихся на миротворческих базах граждан также выросло с 45 до 75 тыс, передает ИТАР-ТАСС.
Миссия ООН провела воздушную разведку у города Бор после поступивших сообщений о том, что 25 тыс. молодых бойцов народности нуэр направляются к столице штата Джонглей, чтобы отбить ее у правительственных войск. Несколько вооруженных групп были обнаружены в 50 километрах от Бора. .
Ситуация в Южном Судане обострилась две недели назад - после того, как гвардия президента страны Сальвы Киира Маярдита, представляющего народность динка, попыталась разоружить других солдат, принадлежащих к этническому большинству племени нуэр. Между тем, по-прежнему нет даже приблизительных данных о жертвах столкновений. Представители ООН заявляют, что погибли более 1 тысячи человек.