Հունաստանը մտադիր է փոխել եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ուղղությունը արեւելքից հարավ ԵՄ իր նախագահության ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է Հունաստանի արտգործնախարար Էվանգելոս Վենիզելոսը հունական ANA-MPA գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ հարավային հարեւանությունը շատ կարեւոր է Հունաստանի համար, ինչպես եւ մյուս պետությունների համար, հաղորդում է Kyiv Post-ը: «Լիտվան, որի նախագահությունը վերջերս ավարտվեց, կենտրոնացել էր արեւելյան հարեւանության վրա՝ Ուկրաինա, Հայաստան եւ այլն: Մենք առավելապես ուշադրություն կդարձնենք հարավային հարեւանների վչա ու հարաբերությունները կզարգացնենք այդ ուղղությամբ»,- հայտարարել է Վենեզիլոսը՝ օրինակ բերելով Հունաստանի եւ Եգիպտոսի հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ հարավային ուղղությունը Ալժիրն է, Մարոկոն, Եգիպտոսը, Իսրայելը, Հորդանանը, Լիբանանը, Պաղեստինը, Սիրինա եւ Թունիսը: Արեւելյան հարեւաններն են Հայաստանը,Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան:

Греция намерена изменить вектор Европейской политики соседства с востока на юг в ходе своего председательства в ЕС. Об этом заявил глава МИД Греции Эвангелос Венизелос в интервью с греческим агентством ANA-MPA.
Он отметил, что южное соседство очень важно для Греции, также как и для других стран, сообщает Kyiv Post «Литва, председательство которой недавно завершилось, фокусировалась на восточном соседстве – Украине, Армении и других странах. Мы будем придавать особое значение южному соседству и будем развивать отношения в этом направлении»,- заявил Венизелос, приведя пример отношений Греции с Египтом.
Напомним, что южное направление – это Алжир, Марокко, Египет, Израиле, Иордания, Ливан, Ливия, Палестина, Сирия и Тунис. Восточное соседство – Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина.