Չինաստանում դատարանը նորածինների առեւտրի համար բժիշկ-մանկաբարձուհուն մահապատժի է դատապարտել:
Ինչպես հաղորդվում է, մեղադրյալ Չժան Շուսյան դատարանում խոստովանել է իր աշխատած հոսպիտալից նորածիններին առեւանգելու փաստը եւ նրանց վաճառքը:
Քրգործի նյութերի համաձայն՝ բժիշկը ծնողներին  տեղեկացրել է, որ իրենց նորածին երեխաներն ի ծնե արատավոր են ու ստիպել է հրաժարվել նրանցից:
Չժան Շուսյայի գործի հետաքննության ընթացքում երեխաների ապօրինի վաճառքի ցանց է հայտնաբերվել, որի կենտրոնական դեմքը մանկաբարձուհին էր, հայտնում է rbc-ն՝ վկայակոչելով Associated Press-ը:
Քննության տվյալով, ամբաստանյալը երեխաներին վաճառել է մարդկանց առեւտրով զբաղվողներին, որոնք իրենց հերթին ավելի թանկ գնով են վաճառել: Այսպես, հուլիսին մանկաբարձուհին 21 600 յուան  (3600 դոլար) է ստացել նորածին տղայի դիմաց, որին հետո վաճառել են 59 800 յուանով (9900 դոլար)՝ Չինաստանի Հենան նահանգում:
Նշվում է, որ կինը վաճառել է յոթ երեխաների, որոնց հետո վերավաճառել են ՉԺՀ-ի կենտրոնական եւ արեւելյան  նահանգներում՝ 2011թ. նոյեմբերից 2013թ. հուլիս ընկած ժամանակահատվածում:
Ընդ որում՝ վաճառված նորածիններից վեցը վերադարձվել կամ փրկվել էին ոստիկանների շնորհիվ: Մի աղջնակ էլ, որից ինքնակամ հրաժարվել էին ծնողները եւ որը վաճառվել էր հազար յուանով  (165 դոլար),   2013թ. ապրիլին մահացել է:
Գողացած երեխաներ գնող ընտանիքները ամենից հաճախ այդ քայլին դիմում են արու զավակ ունենալու համար, որն այնքան էլ հեշտ չէ սոցիալական խիստ՝  «մեկ ընտանիք, մեկ երեխա» քաղաքականության պայմաններում:

В Китае суд за торговлю новорожденными детьми приговорил доктора-акушера к смертной казни с отсрочкой в два года.
Как сообщается, обвиняемая Чжан Шуся подтвердила перед судом факт кражи младенцев из госпиталя, где она работала, и последующей продажи детей.
По данным материалов уголовного дела, врач сообщала родителям, что их новорожденные дети имеют врожденные пороки, тем самым вынуждая родителей отказаться от них.
Дело против Чжан Шуся также вскрыло сеть нелегальной торговли детьми, простиравшуюся на несколько провинций, центральной фигурой которой была акушерка, сообщает РБК.ru со ссылкой на Associated Press.
Согласно данным следствия, она продавала детей торговцам людьми, которые в свою очередь перепродавали их дороже. Так, в июле акушер получила 21 тыс. 600 юаней (3 тыс. 600 долл.) за младенца-мальчика, которого затем продали за 59 тыс. 800 юаней (9 тыс. 900 долл.) паре в центральной провинции Китая Хэнань.
Отмечается, что в общей сложности, женщине удалось продать семерых детей посредникам, которые перепродали их в центральные и восточные районы КНР в период с ноября 2011г. до июля 2013г. При этом, шестеро проданных младенцев были либо возвращены, либо спасены полицией. Однако одна девочка, от которой добровольно отказались родители и которая была продана всего за тысячу юаней (165 долл.), погибла в апреле 2013г.
Семьи, покупающие краденых детей, чаще всего идут на это из желания получить наследника мужского пола, так как это не всегда просто в условиях строгой социальной политики «одна семья - один ребенок» и зачастую из-за незнания законов.