Իտալացի գիտնականները պարզել են, որ վիագրան կարող է կիրառվել սրտի կաթվածօ կանխարգելման համար, քանի որ դեղամիջոցն էապես բարելավում է տղամարդկանց սրտի աշխատանքտ, հաղորդում է «FedPost»-ը:
Ինչպես նշում է աղբյուրը, սրտային անբավարարությամբ մարդկանց սրտերը, որոնք վիագրա էին օգտագործում, շատ ավելի լավ էր գործում, քան մյուս հիվանդներին: Էրեկտիլ դիսֆունկցիայի դեմ դեղամիջոցը օգնել է նաեւ ձախ փորոքի հիպերտրոֆիայով տառապող մարդկանց:
Փորձագետները համարում են, որ դեղամիջոցի օգտակար հատկությունը պայմանավորված է նրա հիմնական բաղադրիչով՝ ՖԷԴ-5 ինգիբիտորի հետ, որը կանխում է սրտի բջիջների վնասումը: Իտալացի գիտնականները նման արդյունք ստացել են 1622 տղամարդում հետազոտելուց հետո:
«Մենք հայտնաբերել ենք, որ վիագրայի հիմնական բաղադրիչը կարող է արդյունավետ ու անվտանգ դեղամիջոց դառնալ: Հարկավոր է լայնածավալ հետազոտություն անցկացնել, որպեսզի հուսադրող եզրակացությունները հաստատվեն»,- նշել է հետազոտության հեղինակ Անդրեա Իզիդորին:

Итальянские ученые выяснили, что виагра может быть использована для предотвращения инфарктов, поскольку препарат от импотенции существенно улучшает функционирование мужских сердец, сообщает FedPost.
Как уточняет источник, сердца людей с сердечной недостаточностью, которые употребляли виагру, функционировали гораздо лучше, чем у других пациентов. Препарат от эректильной дисфункции также помог больным с гипертрофией левого желудочка.
Эксперты считают, что полезные свойства средства для улучшения потенции обусловлены его ключевым ингредиентом - ингибитором ФЭД-5, который предотвращает повреждение клеток сердца. Итальянские ученые получили такие данные в результате обследования 1622 мужчин.
«Мы обнаружили, что основной ингредиент виагры может стать эффективным и безопасным лекарством. Нам необходимо провести крупномасштабные клинические исследования, чтобы подтвердить эти обнадеживающие выводы», - отметил автор исследования Андреа Изидори.