Պերուն պատրաստ է ԵՏՄ անդամ-երկրների հետ համագործակցության հուշագիր պատրաստել: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Պերուի նախագահ Օլյանտա Ումալան՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո:
«Պատրաստ ենք հուշագիր պատրաստել, որը թույլ կտա մեզ մերձենալ այդ երկրների հետ, որոնք կարեւոր են Պերուի համար»,-ասել է Ումալան:
Ինչ վերաբերում է ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, ըստ Ումալայի, այդ ոլորտում եւս առաջընթաց կա, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Մենք այստեղ խոսում ենք տեխնոլոգիաների փոխանցման, հնարավոր համատեղ արտադրության մասին, ինչը թույլ կտա մեզ ամեն օր ամրապնդել համագործակցությունը գործընկերների հետ»,-ասել է նա:
«Մենք Ռուսաստանի հետ հրաշալի գործընկերներ ենք դառնում բոլոր ասպեկտներով»,-ընդգծել է Պերուի ղեկավարը:

Перу готова выработать меморандум о сотрудничестве со странами Евразийского экономического союза, сообщил журналистам глава государства Ольянта Умала по итогам переговоров с президентом России.
»Готовы разработать меморандум, который позволил бы нам сблизиться с группой стран. Важной группой стран для Перу», — сказал Умала.
Что касается сотрудничества в рамках ВТС, то, по словам Умалы, в этой сфере сотрудничество продвигается, передает РИА Новости.
«Мы здесь говорим о передаче технологий, о возможном совместном производстве, что позволяет нам каждый день укреплять сотрудничество между партнерами», — сказал он.
«Мы становимся прекрасными партнерами с Россией по всем аспектам», — добавил глава Перу.
Россия, Белоруссия и Казахстан в мае подписали и уже ратифицировали договор о создании Евразийского экономического союза с 1 января 2015 года, в начале октября был подписан договор о присоединении к нему Армении.