Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությանը: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին և նրանց այցը Հայաստան՝ հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորել է միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Բելգիայի Թագավորության պատգամավորների այցի հագեցած օրակարգն ավելի կսերտացնի և նոր որակական հարթություն կտեղափոխի հայ-բելգիական միջխորհրդարանական կապերը: Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է առավել ամրապնդելու Բելգիայի հետ բարեկամական հարաբերությունները, որոնց նպաստում են նաև մի շարք կարևոր հանգամանքներ. Բելգիան 100 տարի առաջ ապաստան տվեց ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնց սերունդներն այսօր շարունակում են ապրել և արարել այդ երկրում: Բելգիան, լինելով ԵՄ հիմնադիր անդամ, ըստ նախագահի, իր զարգացած տնտեսությամբ կարող է լավ օրինակ հանդիսանալ գրեթե նույնչափ տարածք ունեցող Հայաստանի համար՝ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին: Նախագահի խոսքով, Հայաստանում Բելգիան ընկալվում է որպես ուսանելի զարգացման մոդել:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է, որ Բելգիայի խորհրդարանականները Հայաստան են այցելել մեր երկրի և ժողովրդի համար կարևոր ժամանակահատվածում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում: Նախագահը բարձր է գնահատել 1998թ. Բելգիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը, նաև կարևորել հունիսին վարչապետ Շառլ Միշելի, իսկ մեկ ամիս անց՝ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, որով Բելգիան ամբողջացրել է ճանաչման գործընթացը:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել բարեկամ Բելգիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հարցում, որը համահունչ է ԵՄ ընդհանուր մոտեցմանը: Նախագահը ողջունել է խորհրդարանականների ցանկությունը՝ այցելել ԼՂ և հիմնահարցի մասին անաչառ տեղեկություններ ստանալ անմիջապես տեղում՝ տեսնելով երկիրը և շփվելով արցախցիների հետ:
Բելգիացի խորհրդարանականներն ընդգծել են, որ կարևոր մի քանի հարցեր միավորում են նաև իրենց՝ Բելգիայի տարբեր մակարդակի խորհրդարանների ներկայացուցիչներին: Այդ հարցերի թվում նրանք նշել են 2015թ. իրենց խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքը, ինչպես նաև ԼՂ այցելելու համատեղ ցանկությունը: Պատգամավորները ՀՀ նախագահից ի թիվս այլ հարցերի հետաքրքրվել են ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացով: Հանրապետության նախագահը պատասխանել է խորհրդարանականներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին, ներկայացրել մեր երկրի մոտեցումները:

YEREVAN. - Armenia’s President Serzh Sargsyan today received the Parliamentary Delegation of Belgium.
Welcoming the guests and their visit to Armenia, Sargsyan attached great importance to the role of the inter-parliamentary diplomacy in strengthening of interstate ties.
He stressed that Armenia is eager to further strengthen the friendly relations with Belgium which are based on a number of important circumstances: 100 years ago Belgium granted asylum to the survivors of the Armenian Genocide, whose generations currently continue to live and create in that country.
According to the President, Belgium can serve a good example for Armenia due to its well-developed economy, the country’s territory being almost equal to that of Belgium. He also said Armenia perceives Belgium as an exemplary model of development.
Sargsyan highly appreciated the adoption of the Resolution on the acknowledgement of the Armenian Genocide by Belgium’s Senate in 1998. He also underscored the importance of Belgium’s PM Charles Michel in June, as well as the adoption of the Resolution on the acknowledgement of the Armenian Genocide by the Chamber of Representatives, by which Belgium completed the acknowledgement process.
The President also highly appreciated Belgium’s balanced stance on Karabakh conflict, which is in line with EU’s common stance. He welcomed the eagerness of the MPs to visit Karabakh and get impartial information on the conflict right on the ground, seeing the country and talking to the local residents.
Belgium MPs stressed they are also united by several important issues, among which is the work carried out for the acknowledgement of the Armenian Genocide acknowledgement in their parliament in 2015, as well as their common wish to visit Karabakh.