ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հունվարի 13-ին մեկ տարով երկարացրել է 2014-ի մարտին Ղրիմի ու Ուկրաինայի իրավիճակի կապակցությամբ Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Խոսքը ԱՄՆ նախագահի 13660 հրամանի գործողության երկարացման մասին է, որը արձակվել էր 2014-ի մարտին, իսկ հետո համալրվել այլ հրամաններով, որոնք ընդլայնել էին Ռուսաստանի ֆիզիկական անձանց ու կազմակերպությունների դեմ պատժամիջոցները։
«Այս հրամանի պատճառ դարձած գործողությունները ու քաղաքականությունը շարունակում են մնալ անտառոց ու արտակարգ սպառնալիք ԱՄՆ ազգային անվտանգությանն ու արտաքին քաղաքականությանը»,- ասվում է Օբամայի կարգադրության մեջ։

Президент США Барак Обама в пятницу продлил на год санкции, введенные в отношении РФ в марте 2014 года из-за ситуации в Крыму и в Украине, передает РИА Новости.
Речь идет о продлении указа президента США номер 13660, изданного 6 марта 2014 года, который потом дополнялся другими указами, расширявшими санкции против российских физических лиц и организаций.
«Действия и политика, на которые отвечает этот указ, продолжают представлять необычайную и чрезвычайную угрозу национальной безопасности и внешней политике США», — говорится в распоряжении уходящего главы государства.