ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը սահմանափակելու փորձերը հանգեցրին նրա, որ Ադրբեջանն իրեն հակադրեց կազմակերպությանը եւ հայտնվեց միանգամայն ահեթեթ վիճակում: Այս մասին հունվարի 31-ին՝ 2016-ի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում ասաց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը (ֆոտոռեպորտաժ):
Նախարարի խոսքով՝ իր վերջին այցը Վիեննա եւ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի ու գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպումները կապված էին այս հարցի լուծման հետ: «Վիեննա այցը տեղի է ունեցել մեր նախաձեռնությամբ, հանդիպումներն անցել են փոխըմբռնման մթնոլորտում»,- հավաստիացրեց ԱԳ նախարարը:
Նա հայտնեց, որ Ավստրիայի նախագահությամբ Մշտական խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարվել է, որ մի երկիրը (ենթադրվում է՝ Ադրբեջանը) մտահոգություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակը զբաղված է իր մանդատին չհամապատասխանող գործունեությամբ: «Հարցը ականազերծման ծրագրին է վերաբերում: Իրականում դա ոչ թե ականազերծման ծրագիր է, այլ ուսուցողական, որը ոչ մեծ ծրագիր է: Խոսքը տրենինգի մասին է, այլ ոչ թե ականազերծման: ԵԱՀԿ-ը ստիպված էր տարածաշրջան առաքելություն ուղարկել, որից հետո հաշվետվություն ներկայացվեց, որ հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում: Չնայած դրան, Ադրբեջանը շարունակեց համառել եւ հեռու գնաց՝ հայտարարելով, որ գրասենյակը չպետք է զբաղվի «Ադրբեջանի շահերը խախտող» գործունեությամբ: Այսինքն՝ 17 տարի ամեն ինչ լավ էր, եւ հանկարծ «շահերի դեմ սպառնալիքներ» հայտնվեցին: Այսինքն՝ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ-ի դեմ դեմարշ նախաձեռնեց՝ մեղադրելով անվտանգությանն սպառնալու մեջ:
Նախ՝ դա այդպես չէ, ինչի մասին ասել է դեռեւս անցյալ տարի նախագահող Գերմանիան: Արդյունքում՝ առաջարկվել է ձեռնպահ մնալ ծրագրի իրականացումից, որը մենք չենք առաջարկել: Մենք չենք առարկել: ԵԱՀԿ-ը բարձր գնահատեց Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը»,- նշեց ԱԳ նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում ԵԱՀԿ-ի գրասենյակը տարածաշրջանում միակ լիարժեք գործող գրասենյակն է, Ադրբեջանում նրա իրավասությունները վաղուց սահմանափակված են: «Եվ ստացվում էր, որ Հայաստանին միշտ օրինակ էին բերում: Իրավիճակը փոխելու փորձը հանգեցրեց ադրբեջանական կողմի խայտառակ վիճակին: Շատ երկրներ աջակցեցին ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակի ծրագրին, որից հետո Ադրբեջանը հայտարարեց, որ այն որպես սպառնալիք կդիտարկի»,- նշեց նախարարը:

YEREVAN. - Attempts to restrict the activities of the OSCE Office in Yerevan led to the fact that Azerbaijan has opposed himself to the organization and found itself in a very embarrassing situation, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said (PHOTOS).
According to the Foreign Minister, his recent visit to Vienna and meeting with OSCE Chairperson and Secretary General of the organization were linked to matter.
“The visit to Vienna took place on our initiative, meetings were held in an atmosphere of mutual understanding,” the Minister assured reporters during a media conference summing up 2016.
According to the Minister, at the meeting of the Permanent Council, the Austrian chairmanship said that one country (meaning Azerbaijan) expressed concern that the OSCE Office in Yerevan was allegedly engaged in activities that are not in compliance with its mandate.
“This concerned the demining program. This is not really a demining program, but an educational project, a training rather than mine clearance. OSCE was forced to send a mission to the region, after which the report was submitted indicating that the statements do not correspond to reality. Despite this, Azerbaijan continued to persist, and went further, saying that the office should not be engaged in activities ‘violating the interests of Azerbaijan.’ Everything was ok during 17 years, and suddenly there was a ‘threat to their interests.’ That is, Azerbaijan has undertaken a demarche against OSCE, accusing them of security threats,” the Minister explained.
Thus, it was suggested to refrain from implementing the program, which was not offered by Armenia.
“We did not mind. The OSCE praised constructive approach of Armenia,” Mr. Nalbandian added.
He recalled that the OSCE office in Armenia is the only full-fledged office in the region, as the mandate of OSCE office in Azerbaijan is limited.
“And it turned out that Armenia has always been cited as an example. An attempt to change the situation led to the shameful position of the Azerbaijani side. Many countries have expressed their support for the program of the OSCE Office in Yerevan. Azerbaijan has declared that it will be seen as a threat,” he added.