Հարավային Կորեայի Սահմանադրական դատարանը նախագահ Պակ Կին Խեի իմփիչմենթի գործով վերջին նիստը փետրվարի 24-ից հետաձգել է մինչեւ փետրվարի 27-ը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Այսօր լսվել են բոլոր փաստարկները ու շուտով կկայացվի դատավճիռ այն մասին, արդյոք իմփիչմենթը օրինական հիմքեր ունի։
Դատարանը մտադիր է լսումներն ավարտել այն բանից հետո,երբ կհարցքաննվեն բոլոր ականատեսները։ Կողմերը պետք է վերջնական հայտարարությունը պատրաստեն մինչեւ փետրվարի 26-ը ու պատրաստվեն հաջորդ օրվա վերջին նիստին։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դատարանը կամ կհաստատի իմփիչմենթը, կամ էլ կվերականգնի նախագահի բոլոր լիազորությունները։ Դրա համար դատարանին հատկացված առավելագույն ժամանակը մինչեւ այս ամռան վերջն է։ Եթե դատավարությունն ավարտվի փետրվարին, ուրեմն դատավճիռը կկայացվի մինչեւ մարտի 13-ը, մինչեւ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարի լիազորությունների ժամկետի ավարտը։
Իմփիչմենթը հաստատելու համար պետք է ՍԴ ութ դատավորներից վեցի որոշումը դրա օգտին լինի։
Իմփիչմենթի պատճառը, որը Հարավային Կորեայի խորհրդարանը հայտարարել էր անցած տարվա դեկտեմբերի 9-ին, հոկտեմբերին բռնկված կոռուպցիոն սկանդալն էր։ Մամուլում այն ժամանակ տեղեկություններ էին հայտնվել այն մասին, որ հարավկորեական խոշոր կորպորացիաները արտոնություններ են ստացել՝ դրա դիմաց գումարներ տրամադրելով այն հիմնադրամին, որը պատկանում է պետության ղեկավարի մտերիմ ընկերուհի Ցոյ Սուն Սիլին։ Վերջինը, չզբաղեցնելով որեւէ պետական պաշտոն, միջամտում էր նախագահական ադմինիստացիայի գործերին ու իր կապերը գործածելով՝ ստանում անձնական օգուտ։ Հիմա Ցոյ Սուն Սիլը կալանավորված է։

Конституционный суд Южной Кореи перенес последнее заседание по импичменту президента Пак Кын Хе с 24 на 27 февраля, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рёнхап.
К этому дню будут завершены слушания аргументов и в скором времени будет вынесен вердикт о том, имеет ли импичмент законные основания.
Суд планирует завершить слушания после того, как будут заданы все вопросы свидетелям. Стороны должны подготовить окончательные заявления к 26 февраля и приготовиться к последней защите на следующий день.
Как сообщалось ранее, суд либо утвердит импичмент, либо восстановит президентские полномочия Пак Кын Хе. Максимальный срок для этого был отведен до лета этого года. Если суд завершится в этом месяце, то вердикт будет вынесен к 13 марта — до того, как полномочия и.о. председателя суда истекут.
Для утверждения импичмента в пользу этого необходимо решение шести из восьми судей КС. Ранее их было девять, пока прежний глава суда Пак Хан Чхоль не ушел в отставку.
Если Пак Кын Хе будет окончательно отстранена от управления государством, в течение двух месяцев после этого должны состояться выборы нового президента Южной Кореи. Однако если КС восстановит ее полномочия, то следующие президентские выборы пройдут, как и изначально запланировано, в декабре этого года.
Причиной импичмента, который парламент Южной Кореи объявил 9 декабря прошлого года, стал разгоревшийся в октябре коррупционный скандал. В прессе тогда появились сообщения о получении крупными южнокорейскими корпорациями, в том числе Samsung, преференций правительства взамен на предоставление крупных сумм денег в фонды, созданные приближенной к главе государства особой Цой Сун Силь. Не занимая никаких государственных постов, она, как утверждается, вмешивалась в дела президентской администрации и получала выгоду, используя высокие связи. В настоящее время Цой Сун Силь находится под арестом.